שיווק במדיה חברתית – צורת השיווק של המאה העשרים ואחת-טכנאי מחשבים

שיווק במדיה חברתית – צורת השיווק של המאה העשרים ואחת

שיווק הוא אחד מאבני הבסיס של הפעילות הכלכלית בעולם של היום. שיווק נכון ויעיל הוא מצרך מבוקש ובעל ערך רב עבור כל בית עסק וחברה, בין אם מדובר בתחום ובין אם מדובר בשיווק רכבי איכות או חברה של תיקון מחשבים הכוללת מבחר טכנאי מחשבים מומחים. שיווק בעל הכוח להרים עסק באוויר ולהביא להצלחתו המטאורית, או להביא לקריסתו מהצד השני. כל בעל עסק יודע זאת, ולכן תעשיית השיווק העולמית הינה אחת התעשיות הגדולות בעולם, אשר פורסת זרועותיה לכל עבר.

צורות השיווק המסורתיות – פרסום בעיתונים, עלונים, טלוויזיה, רדיו וכד’, עדיין קיימות בעולם וייתכן כי יישארו כאן לנצח. עם זאת, בשנים האחרונות נכנסה למשחק צורת שיווק חדשה ויעילה באופן ניכר – שיווק במדיה חברתית.

יעילות השיווק במדיה חברתית

אז מה בעצם הופך את השיווק במדיה חברתית ליעיל כל כך? התשובה לכך פשוטה – הרשתות החברתיות הפכו במהלך השנים האחרונות לצורות היעילות והמקיפות ביותר להתקשרות בין אנשים. כולם נמצאים ברשתות החברתיות, ובמקום בו כולם נמצאים בכל יום, קיים פוטנציאל עצום לשיווק.

באמצעות המדיה החברתית ניתן לשווק ולשלוח מסרים שיווקים/פרסומיים כאלו ואחרים, הממוקדים באופן מדויק יחסית לקבוצת אוכלוסייה רלבנטית גדולה ככל האפשר. אם מדובר לדוגמא בחברה המבצעת תיקון מחשבים אונליין ויש לה צוות שלם של טכנאי מחשבים, סביר להניח שיש לחברה ערך מוסף בהשוואה לחברות תיקון מחשבים אחרות בארץ ואת התועלות האלה יש להציג והרשת החברתית היא דרך מעולה להציג זאת.

רשת חברתית היא בעצם פלטפורמת מידע המאפשרת לכל אחד להגיע בתוך מספר דקות של חיפוש בסיסי ופשוט למקבץ אנשים בעלי מכנה משותף כזה או אחר. כאן נבדל השיווק במדיה החברתית מצורות השיווק שקדמו לו – המיקוד. באמצעות שיווק בטלוויזיה או בעיתון, ואפילו באמצעות שיווק מתקדם באינטרנט, קשה מאוד להתמקד ולהגיע לרשימת כתובות ואנשים ספציפיים להם אנחנו מעוניינים לשווק, בעלי פוטנציאל קנייה גדול במיוחד למוצר אותו אנו משווקים כמו לדוגמא אנשים פרטיים העובדים בביתם על מחשב וזקוקים בדחיפות ברגע זה לשירות תיקון מחשבים מקוון. השיווק באמצעות המדיה החברתית לסוגיה השונים הביא עמו את האפשרות לפלח את השוק הייעודי עבור המוצר שלנו באופן אופטימאלי, וכך לדאוג כי השיווק שלנו מופנה בראש ובראשונה לקהל יעד רלבנטי, בעל פוטנציאל רכישה גבוה יחסית.

שיווק במדיה חברתית – איך זה עובד

כיצד בפועל ניתן להשתמש במדיה החברתית על מנת לשווק מוצר כזה או אחר אותו אנו מעוניינים למכור?

ניקח לדוגמה יזם צעיר אשר מחליט לפתוח חברה המתמחה בתחום תיקון מחשבים באינטרנט. מן הסתם הוא מעוניין להגיע לכמה שיותר לקוחות.

על מנת לשווק סוג עסק כזה כגון טכנאי מחשבים, צריך היזם שלנו להגיע לקהל לקוחות פוטנציאליים מסוים. באמצעות חיפוש של חמש דקות בפייסבוק או ברשתות חברתיות אחרות, יכול אותו יזם ליצור רשימה של מאות ואלפי אנשים אשר עונים על ההגדרות של לקוחות פוטנציאליים לסוג עסק זה. למשל – חיפוש מהיר יציג בפנינו את הפרופילים של מאות אנשים החברים בקבוצות הקשורות במסיבות כאלו ואחרות, אנשים אשר לחצו “Like” על פוסטים רלבנטיים (אותו יזם יכול בעצמו להפיץ סרטון או מודעה הקשורה למועדון שלו, ולגשת לאלו אשר אישרו כי סרטון זה עניין אותם..), חברים של אותם אנשים אשר יש סיכוי כי גם הם עובדים על המחשב שכן הם משתתפים במדיה החברתית.

אפשרויות השיווק במדיה החברתית הן רבות ופשוטות יחסית. מספר פעולות פשוטות (כמו למשל חיפוש פרופילים על פי קבוצות הקשורות לתחום הרלבנטי) שכל ילד יודע לעשות עשויות לשים את המשווק בעמדת יתרון משמעותית, וליצור עבורו דרך פשוטה, קלה ויעילה להפצת המסרים השיווקיים בדיוק לעיניים ולאוזניים הנכונות.

על כן, במידה ואתם בעלי עסק, חברה או סתם מטרה כלשהי אשר ברצונכם לשווק, טוב תעשו אם תפנו בראש ובראשונה לשיווק באמצעות המדיה החברתית.