טכנאי מחשבים שמירה על ביצועי המחשב 2

הייה טכנאי המחשבים של עצמך – שמירה על ביצועי המחשב (2/2)

חלק חשוב זה של המאמר דן ברכיבי חומרה ובאיחוי המערכת.

  1. עדכון התקני חומרה
  2. איחוי המערכת

המחשב האישי מורכב מרכיבי חומרה שונים. אחרי הכל, רובכם לא טכנאי מחשבים מקצועיים ואינכם עוסקים בתיקון מחשבים ביומיום, כך שאין הרבה סיכוי כי אתם מכירים את כל הרכיבים. לכן, נפשט נושא זה. לצורך פעולת רכיבי החומרה, נדרש מנהל התקן הנקרא “דרייבר” ((DRIVERמנהל התקן זה הינו חלק בלתי נפרד מפעולת רכיב החומרה ואינו מסוגל לבצע את העבודה בלעדיו. בשל עדכונים ומערכות הפעלה מעודכנות יותר, עליכם לדאוג כי מנהלי ההתקנים של החומרה המצויה במחשב, יהיו העדכניים ביותר לצורך עבודה בטוחה ויציבה .בשל כך, מומלץ לבדוק אחת לכמה חודשים עדכונים למחשב.מומלץ לבצע בדיקה זו, על ידי ביקור באתר היצרן וחיפוש מנהל התקן המתאים לדגם רכיב החומרה שברשותכם. אינכם צריכים להיות טכנאי מחשבים מקצועיים לשם כך.חשוב! אין להתקין מנהל התקן לא תקני או שאינו תואם לרכיב שברשותכם.דבר זה עשוי להביא לקריסה של מערכת ההפעלה ו\או להאטה בביצועים, ואז באמת תהיו חייבים לקבל שירות של טכנאי מחשבים מומחה.זוהי אחת הפעולות החשובות ביותר בתחזוקת המחשב האישי, אך משום מה, היא מוזנחת על ידי רוב המשתמשים.

בין אם אתם משתמשים פרטיים, בעלי חברת בניית אתרים  ובין אם אתם טכנאי מחשבים או קשורים בדרך כלשהי לתחום תיקון מחשבים, ביכולתכם לבצע פעולה זו באופן עצמאי.

פעולת האיחוי, מטרתה סידור המבנה של הקבצים על גבי הכונן הקשיח.

שכן, בעת הכתיבה לכונן הקשיח, כמעט כל פעולה שאנחנו מבצעים במחשב מבצעת פעולת כתיבה וקריאה מהכונן .

אי – סדר במבנה הקבצים, נובע מאופן פעולת המחשב אשר בעת הדרישה לביצוע כתיבה על גבי הכונן הקשיח, תבצע את הפעולה במקטע הראשון שתמצא ולא בסדר מתוכנן מראש.דבר זה גורם לאי סדר רב עם הזמן, עקב הפעולות המרובות אשר אנו דורשים מהמחשב לבצע פעולת האיחוי עשויה להביא לשיפור ביצועים בצורה ניכרת מאוד, ולהרחיק אף יותר, את הצורך בטיפול של טכנאי מחשבים. אבל משך הזמן הדרוש לביצוע האיחוי הינו ארוך, ולכן רבים ממעטים בחשיבותו ובתדירות ביצועו.נשאלת אם כן השאלה באיזה תכיפות יש לבצע איחוי?לשאלה זו התשובה אינה חד- משמעית אבל למען הסר ספק, מומלץ לבצע איחוי באופן הכי תדיר שתוכלו.

איחוי על בסיס יומי יביא לשיפור ביצועים ומניעת כשלים עתידיים ותיקוני מחשב.

במערכת ההפעלה Windows  קיים כלי איחוי מובנה אך הוא איטי בהרבה מתוכנות אחרות הניתנות להורדה מרשת האינטרנט, למרות שאינו נופל באיכות פעילותו.ביצוע פעולת האיחוי הינו פשוט מאוד, כל שעליכם לעשות הוא: לגשת לתפריט “התחל” — >”כל התוכניות” —> “עזרים”  — > “כלי מערכת” –> “מאחה הדיסק”.כעת, כל שעליכם לעשות הוא לבחור את הכונן אותו אתם מעוניינים לאחות וללחוץ על התחלת הפעולה.קיימות אין ספור תוכנות המשמשות לביצוע אותה מטרה החל מתוכנות חינמיות וכלה בתוכנות העולות מאות דולרים.תוכנה חביבה פשוטה ומומלצת : http://www.auslogics.com/en/software/disk-defragתוכנות נוספות לשירותים שונים, ניתן למצוא בדף המבצעים שלנו.

לטכנאי מחשבים לחץ כאן

כל הזכויות שמורות – מרסיפר איתי – א.מ. מחשבים – טכנאי מחשבים אונליין

*השימוש בטיפים הינו באחריותו של המשתמש ,אין א.מ. מחשבים אחראית על כל נזק אשר ייגרם כתוצאה משימוש במידע ממאמר זה