הכל אודות כרטיסי מסך

כרטיס מסך

כרטיס המסך הוא אחד מאותם חלקים פנימיים המרכיבים את המחשב הנייד או הנייח שלנו, חלק אותו כולנו מכירים בשם, אך רובנו לא ממש יודעים איך הוא נראה או אפילו מה תפקידו במחשב שלנו. בקטע הבא ננסה לתת סקירה כללית אודות כרטיס המסך, תפקידו, האופן בו הוא משפיע על חוויית השימוש במחשב וטיפים כלליים בנוגע לבחירת כרטיס מסך כאשר אנו קונים מחשב חדש –

 

כרטיס המסך – תפקידו וחשיבותו

כרטיס המסך הוא רכיב החומרה האחראי על הפלט הוויזואלי במחשב שלנו. התוכנות השונות שרצות המחשב שלנו מעבירות לכרטיס המסך נתונים וויזואליים שונים, ואילו כרטיס המסך מתרגם נתונים אלו ובעצם קובע אילו נקודות יוארו על המסך, כך שאנו נקבל את התמונה הסופית אותה אנו מכירים.

כרטיס המסך התפתח רבות בשנים האחרונות (כמו כל רכיב אחר בעולם המחשב..), בהתאם לפיתוחים השונים בתחום, אשר הגדילו משמעותית את כמות האינפורמציה הגראפית שהמחשב שלנו מעבד ומעביר. לדוגמה, שימוש בתוכנות גרפיקה תלת ממדית כרוך בהעברה של כמויות גדולות מאוד של אינפורמציה גראפית. לכן, כרטיסי מסך כיום הם מעבדים קטנים בפני עצמם, אשר מעבדים חלק גדול מהאינפורמציה ובכך “חוסכים” עבודה רבה למעבד של המחשב. כרטיס מסך טוב ו”חזק” יותר, לא רק שיאפשר לנו להציג גרפיקה מתוחכמת, איכותית ומהירה יותר על גבי צג המחשב שלנו, אלא גם יסייע למחשב עצמו לפעול בצורה חלקה ומהירה יותר. במהלך שיטוטינו ברשת האינטרנט למשל, אנו נתקלים מדי יום בסרטים וסרטונים שונים, אשר חלקם עשויים להכביד על פעולת עיבוד הנתונים של המחשב שלנו, ולעיתים אפילו לגרום לו להיתקע. כרטיס מסך טוב יכול לסייע בבעיות מסוג אלו, ולשפר את עבודתו הכללית של המחשב.

 

כרטיס מסך – כיצד מבררים איזה יש לנו ומה כדאי לרכוש

במידה ואנו מעוניינים לברר איזה כרטיס מסך מותקן על המחשב שלנו, עלינו לגשת ללוח הבקרה (נמצא בתפריט “התחל”, הן במערכות ההפעלה הישנות והן בחדשות) ולהגיע ל”הגדרות תצוגה” (במערכת ההפעלה החדשה windows 7) נמצאות הגדרות אלו בתפריט “התאמה אישית” אשר בלוח הבקרה). בתוך הגדרות התצוגה נמצא את הנתונים הרלבאנטיים עבורנו, כאשר סוגו ומאפייניו של כרטיס המסך יהיו בהגדרות מתקדמות, תחת “מתאם”. ספציפית, כדאי לשים לב לגודל הזיכרון של כרטיס המסך שלנו, שכן נתון זה משפיע ישירות על תפקודו.

עבור רובנו, המידע שנקבל שם לא יאמר לנו יותר מדי בפני עצמו, אך חיפוש קצר של סוג הכרטיס באינטרנט יספק לנו את כל המידע שאנו יכולים לרצות אודות כרטיס מסך זה.

 

נאמר ואנו רוכשים מחשב חדש, או מעוניינים “לשפץ” את המחשב הקיים, ומתלבטים בנוגע לסוג כרטיס המסך שכדאי לרכוש – כיצד נגיע להחלטה בעניין זה? ובכן, החלטה זו תלויה כמובן בראש ובראשונה בצרכים הספציפיים שלנו מהמחשב. בכל הנוגע לכרטיס המסך, אנשים הזקוקים לכרטיס מסך חזק ואיכותי במיוחד הם גיימרים ושחקנים חובבים הנהנים להפעיל על המחשב שלהם משחקים כבדים ומורכבים. עבור ה”גיימרים”, הפרמטרים החשובים ביותר הם איכות התמונה והאפקטים, מספר הפריימים לשנייה שכרטיס המסך יכול לספק וכד’. במידה ואיננו מתכננים על יותר מדי משחקי מחשב משוכללים, כרטיסי המסך הסטנדרטיים, אלו הנמכרים עם כל מחשב חדש כיום, יספיקו בהחלט. לכן, במידה ואינכם ממש מתעסקים בתחום של משחקים וגרפיקה ממוחשבת, סביר להניח כי כרטיס המסך המגיע עם המחשב החדש יספק לחלוטין את צרכיכם. במידה ואתם כן באים מעולם הגרפיקה ו/או משחקי המחשב, תזדקקו כבר כרטיס חזק ואיכותי יותר, בהתאם לצרכיכם הספציפיים.

לפרטים נוספים אודות כרטיסי מסך – קרא כאן