הלקסיקון השלם למסכי LCD

יום מסכי השפורפרת הישנים CRT הולכים ונעלמים מן העולם גם בשל המקום הרב אותו הם תופסים וגם כתוצאה מירידה משמעותית במחירי המסכים הדקים.

כל אחד מאיתנו, בין אם שדרג את עצמו למסך LCD דק או אם מתעתד לעשות זאת, צריך להיות מודע לכך שמסכים לא קונים בסופר. גם אין זה דומה למוצרי ויטראז.

עד כה היינו רגילים לקנות את מסכי השפורפרת CRT, שלא דרשו הבנה רבה של איך המסך עובד ואילו מאפיינים חשובים במסך כזה וזאת מכיוון שרוב יצרני המסכים צברו שנות ניסיון רבות בתחום והתייצבו פחות או יותר על אותה נקודה. השוני העיקרי היה העיצוב או שם החברה.

במסכי LCD העניין לא פשוט כפי שנדמה ובמאמר זה אנו באים לעזור לך, הלקוח, לעשות את הבחירה הנבונה בעת רכישה של מסך LCD.

להלן מספר מונחים אותם חובה לבדוק לפני רכישה של מסך חדש:

זמן התגובה – עקב אופן פעולתו של מסך ה-LCD קיים פער בין הזמן שבו המסך מקבל את הנתונים מן המחשב ועד הרגע שבו הם באמת מוצגים על גביו. אם שמעתם אנשים מדברים על כמה מיליסקנד (ms), זהו הפרש הזמן הזה.

כאן חשוב לציין כי ככל שהמספר המציין את זמן התגובה נמוך יותר כך הזמן הדרוש להצגת התמונה על המסך קטן יותר והתמונה על גבי המסך “זורמת” בצורה חלקה יותר. זמן התגובה הסטנדרטי בשוק כיום הוא 8ms אך מספר זה באופן מובן מאליו יפחת עם הזמן.

עבור המשתמש הביתי הממוצע, אשר אינו דורש שימוש בגרפיקה גבוהה, חשוב לציין כי מסך בעל זמן תגובה  של 8ms יספיק בהחלט, שכן אין חשיבות גבוהה ל”זרימת המידע” באופן מהיר. כאשר השימוש במחשב הוא שימוש בסיסי לא תרגישו כלל בהבדל.

אם כן, מתי נרגיש בהבדל בין מסכים בעלי זמני תגובה שונים?

הבדלים אלה ניתנים להבחנה בצורה ברורה כאשר ניגש לתחום משחקי המחשב, הדורשים “זרימה” מהירה של המידע המוצג על המסך ולכן אנשים אשר מתכוונים להשתמש במסך לצורך משחקים יעדיפו לרכוש מסך בעל זמן תגובהה נמוך יותר כגון 2ms/4ms. יש לציין כי אין הדבר נוגע רק לשחקני המשחקים שבינינו, אלא גם לאנשים אשר עבודתם נוגעת בתחום העריכה והגרפיקה.

רזולוציה אופטימלית – כאן חבוי החיסרון העיקרי של מסכי LCD מול מסכי השפורפרת CRT. רזולוציה אופטימלית היא היכולת של המסך לפרוס את התמונה לגדלים שונים על המסך. מסכי LCD סובלים מקושי יחסי בביצוע פעולה זו לגבי רזולוציות גבוהות במיוחד או נמוכות במיוחד.רוב מסכי ה-“17 וה-“19 כיום תומכים ברזולוציה מקסימלית של 1024X1280, שהינה מספקת לשימוש סטנדרטי. אך אם אתם זקוקים לרזולוציה גבוהה מזו שימו דגש על מדד זה בעת הרכישה.

ניגשתי לחנות והמוכר המליץ לי על מסך בעל DVI. מה זה אומר?

עד לא מזמן כל המסכים עבדו בצורה אנלוגית. לאחרונה, כתוצאה מהתקדמותם של כרטיסי המסך, רובם (אלה שאינם משולבים על לוח האם) מצוידים בשתי יציאות, אנלוגית ודיגיטלית. החיבור הדיגיטלי מהווה שיפור באופן העברת הנתונים בין המחשב למסך ונועד לשפר את איכות התמונה, זאת ע”י פנייה בצורה שונה למסך.

חשוב לציין כי כיום כמעט כל מסכי ה-LCD  הטובים בשוק מגיעים עם מחבר אנלוגי ודיגיטלי אך קיימים דגמים ישנים יחסית או זולים אשר אינם בעלי מחבר זה. כיום כמעט שלא ניתן להבחין בהבדל כאשר המסך מחובר בצורה דיגיטלית או אנלוגית, אולם בעתיד סביר להניח כי כל כרטיסי המסך (גם המשולבים) יצוידו אך ורק ביציאה דיגיטלית ולכן אם נרכוש מסך ללא חיבור דיגיטלי DVI תהיה לנו בעיה בעת שדרוג בעתיד.

ניגודיות (Contrast) – נתון זה מוצג בצורה של 1:700, 1:300 וכדומה.

צמד מספרים זה מציין את התווך המקסימלי בין הפיקסל (נקודה על גבי המסך) הבהיר ביותר לפיקסל הכהה ביותר שהמסך מסוגל להציג. ככל שהטווח גדול יותר כך איכות התמונה תהיה טובה יותר. נתון זה חשוב במיוחד למי שמשתמש במסך לצפייה בקטעי וידאו/סרטים/משחקים וכדומה. המלצתנו היא לא להתפשר על פחות ממסך בעל כושר ניגודיות של 1:500.

בהירות (Brightness) – נתון זה מיוצג ע”י יחידות של cd/m² ומציין את עוצמת התאורה המקסימלית אותה המסך מסוגל להקרין. כמו בניגודיות, ככל שנתון זה גדול בערכו כך עוצמת האור המקסימלית תהיה גבוהה יותר וטובה יותר. חשוב לציין כי עוצמה זו ניתנת לוויסות על ידי המשתמש.

Pivot –  רגל המסך, אשר ניתנת לכיוון של גובה וסיבוב המסך על צירו. ע”י כך מתאפשרת עבודה עם המסך כשהוא במצב אנכי. כלי זה נוח כאשר נדרש גובה מסך משתנה או כאשר אנו מעוניינים לקרוא מסמכי טקסט/אתרי אינטרנט מבלי להזדקק לרדת מטה בעמוד עם הסמן.

לסיכום, מסכי ה-LCD כובשים את העולם במהירות מסחררת, מה שמוביל לירידת מחיריהם עם הזמן ולשיפור מהיר של איכויות מסכים אלה. על כן חשוב להבין את משמעות המונחים שפורטו במאמר זה.

כאשר קונים מסך LCD חשוב מאוד לבדוק את המסך עוד בחנות ולוודא כי אין נקודות שדולקות על המסך באופן קבוע. אלה פיקסלים שרופים או “נקודות מתות” ויופיעו באחד מהצבעים הבאים: כחול/ירוק/אדום ואין אפשרות לתקן פגם זה. חשוב לציין כי במסכים אלה כמות מסוימת של נקודות שרופות (פיקסלים) הינה בגדר מסך תקין במעמד הרכישה ולכן כדאי לבדוק היטב כי המסך אותו רוכשים אינו בעל נקודות שרופות.

מקווים כי עכשיו תרגישו ביטחון רב יותר מול נציג המכירות כאשר הוא יספר לכם על DVI, Pivot, ניגודיות ובהירות ותדעו לעמוד על שלכם ולקבל את המוצר המושלם עבורכם.

למילון מונחים מקצועי בנושא טכנאי מחשבים