המדריך לבחירת מחשב נייד \ לפטופ

המדריך לבחירת לפטופ

מאת: אדם רוטברד

המחשב הנייד הינו כיום חברו הטוב ביותר של האדם, יותר מהכלב וכל דבר אחר. הוא שימושי, יעיל, וניתן להחזיקו בקלות ולהעביר משרד שלם בשניות. הלפטופ הראשון הופיע כבר 1982, אולם החל להיכנס לשימוש נרחב רק בסוף שנות ה90′. כיום, רבים מעדיפים את המחשב הנייד במקום הנייח הגדול והמסורבל. במאמר הקרוב נסקור את כל התכונות השונות של המחשבים הניידים השונים, בהתאם לפירמה ולצרכים שלכם.

לגרפיקאים ועורכים

יש צורך להבדיל בין שני שימושים עיקריים – לימודים וכתיבה אל מול גרפיקה ועריכה. כיום כמעט ולא נעשית עריכת וידאו ועבודה של מעצבים גראפיים ללא מחשב מסוג מקינטוש של חברת אפל – הנחשב לבעל מעבד חזק יותר, ומתאים לתוכנות גראפיות כבדות כגוןEvid ו-פוטושופ. אתם תמיד יכולים לקנות מקינטוש עבור הצרכים הפשוטים שלכם, אולם זה יהיה כמו להרוג זבוב עם תותח.

מחשבי מקינטוש מאופיינים באסתטיקה מאוד מינימלית ואלגנטית. גם מערכת ההפעלה של המחשב – OSX , נראית טוב יותר ממבט ראשון. ישנם שני סוגי מקינטוש ניידים עליהם נעבור בקצרה: הMacBook Pro, הנחשבים לחזקים והיקרים ביותר של הפירמה, מגיעים עם מסך ברוחב של 15.4 או 17 אינץ’, וכוללים מעבדים מהירים יותר.  חשוב לציין, המחיר הממוצע של הסוג הזה יקר בהרבה ממקבילות שלו בלפטופים של חברות אחרות כגון HP או DELL – המחיר נע בין 8,000 ל-18 אלף שקלים, תלוי בחומרה. כדאי לבדוק מראש גם את גובה שירותיו של טכנאי מחשבים המתמחה במחשבי מקינטוש, בדיוק כמו שתוודאו את מחיר החלפים של רכב ושירותי המוסך שלו בטרם תרכשו. ייתכן כי פרמטר זה ישפיע על החלטתכם,

הסוג השני והזול יותר, MacBook, מגיע בצבע שחור או לבן עם מסך בגודל של 13 אינץ’ בלבד. המחשב נחשב לקל לנשיאה, אולם במהלך השנים התגלו בו מספר פריצות אבטחה (שעל חלקן הודתה חברת אפל). קחו זאת בחשבון. המחיר הממוצע של המחשב נע בין 5,000 ל-11 אלף שקלים.

במידה ואתם גרפיקאים, קולנוענים או עורכים – לכו על מקינטוש ותתפנקו. אם אתם סטודנטים, ומחפשי דיל טוב לקניה שווה להתעניין במבצעים שעורכות חנויות המחשבים מפעם לפעם. ייתכן שתוכלו לחסוך כך כמה אלפי שקלים. מומלץ לבדוק זאת לפני כל קנייה.

ללימודים, משחק, ועבודה משרדית

נחלק את העבודה המשרדית והכתיבה לשני חלקים. במידה וכל רצונכם במחשב הוא שליחה של מיילים וכתיבה של טקסטים, ללא שימוש בתוכנות כבדות, עדיף לכם ללכת על לפטופ מסוג Notebook – שנחשב לזול יחסית, אך מיועד לצרכים בסיסיים בלבד. המעבד אמנם חלש, אולם הוא יתאים לצרכים שלכם מבלי שתזדקקו כל שני וחמישי לשרותיו של טכנאי מחשבים. בסך הכול מדובר במחשב זמני המיועד לכמה שנים הקרובות.

במידה וחשובה לכם הניידות של המחשב, שתוכלו לנצל כל דקה מזמנכם לרבות המתנה בשדה תעופה, בתור אצל רופא שיניים, ספר או אפילו בפגישות עם לקוחות בבתי קפה – מומלץ ללכת על מחשב מסוג Ultra Thin, קטגוריה של מחשבים קומפקטיים במיוחד. המסך שלו קטן ומשקלו כנוצה (1 או 2 ק”ג), אולם גם הוא מתאים אך ורק לצרכים בסיסיים כגון גלישה ושליחת מיילים. בדקו את אורך הסוללה של המחשב – אם חשובה לכם הניידות, זהו נתון חשוב.

רוצים ליהנות מעבודה משרדית וממעבד חזק? המחיר יהיה בהתאם, לפחות 8,000 עד 9,000 שקלים. הוא מכונה DeskNote, ולרוב בעל מסך של 17 אינץ’. אם כך, שימו לב שניתן להעבירו ממקום למקום אך הדבר עשוי להיות מסורבל מעט בגלל משקלו – לפחות 3.5 ק”ג.  מחשב שכזה גם יתאים למשחקים, במידה ויגיע עם מעבד גראפי גבוה וכרטיס מסך טוב – רצוי גם מעבד כפול ליבה חזק, בין 2.2 ל 2.5 GHZ.

לסיכום, הכול תלוי בצרכים שלכם. ניידות, או שאולי המסך הגדול? התפנקות, או חיסכון בכסף? בדקו את האחריות שמגיעה עם המחשב, והאם היא מספקת. בהצלחה !