חידושים וטיפים לרכישת מחשבים ניידים

טיפים לקניית מחשבים ניידים

 

עולם המחשבים הניידים מתפתח בקצב מטאורי. כמעט מדי חודש יש חידושים, התפתחויות והפתעות בתחום זה, וקשה לעמוד בקצב המסחרר של הטכנולוגיה, אלא אם כן אתה טכנאי מחשבים. המחשבים הניידים של היום מחליפים עבור רבים את המחשבים הנייחים ובעוד שנים לא רבות, חוזים טכנאי מחשבים רבים כי האייפד יחליף את המחשבים הניידים. על מנת לרכוש מחשבים ניידים, יש צורך בסקר שוק רחב (בכל הקשור למחירים), אך מעבר לכך, חשוב גם לדעת מראש איזה מחשב אתם צריכים ומהם הקריטריונים החשובים לכם ביותר. בכתבה זו ננסה לתת לכם מספר טיפים חשובים בדרך לקניית מחשב נייד שיתאים בול לצרכים שלכם.

 

מדוע אתם צריכים מחשב נייד?

לפני הכל, עליכם להחליט עבור מה בעצם אתם צריכים מחשב נייד. האם לצרכי לימודים או עבודה?  או אולי סתם על מנת לגלוש באינטרנט, לראות סרטים ולשלוח מיילים… לכל אחד יש את הצרכים שלו ובהתאם לכך יש לבחור את המחשב הנייד. כמובן שגם למחיר יש משמעות. טווח המחירים של המחשבים כיום נע בין 1500 שקלים (עבור המחשבים הפשוטים ביותר) לעשרת אלפי שקלים ומעלה עבור המחשבים האיכותיים יותר (יש גם מחשבים במחירים של כמה עשרות אלפי שקלים). לכן, חשוב מאוד להבין מראש, לפני קניית המחשב, מהי המטרה שלו ומהם הצרכים שלכם.

 

חידושים בתחום המחשבים הניידים

המחשבים של השנים האחרונות הם בהחלט פורצי דרך ומצוידים באין ספור יישומים שלא היו בעבר. החידושים הם בכל התחומים – תחום האבטחה (ובעיקר אבטחת מידע), תחום היישומים ותחום המולטימדיה. וכמובן, יש גם חידושים רבים בתחום העיצוב. הדגמים של השנים האחרונות משלבים בין ביצועים מושלמים לבין עיצוב חדשני ומגוון צבעים וצורות. יש מחשבים ניידים בלא מעט צבעים (בניגוד לעבר) ועם לא מעט גימורים ומשטחים. גם המקלדות של המחשבים השתנו עם השנים, הן מבחינת המבנה שלהן והן מבחינת העיצוב. חידושים נוספים הם בתחומי הקישוריות, מערכות ההפעלה, הכרטיסים הגראפיים וכמובן – המסכים החדשים המגיעים בשלל גדלים ומעניקים תמונה חדה במיוחד וצבעים חיים.

 

טיפים חשובים – על מה חשוב לשים דגש?

אז עם כל החידושים הללו, כיצד בכל זאת בוחרים מחשב נייד? יש לא מעט מדריכים לקניית מחשבים ברשת האינטרנט, אך בכל קנייה של מחשב נייד, יש כמה גורמים קבועים שחשוב לשים אליהם לב:

 

  • מעבד חזק – מומלץ מאוד לא להתפשר בתחום זה וללכת על מחשב עם מעבד חזק ויציב, גם למקרים שבהם תאלצו לפנות לעזרתו של טכנאי מחשבים. המעבד הוא המוח של המחשב, ויש לוודא כי בחרתם את המעבד החזק ביותר בהתאם לצרכים שלכם (כמובן שסוג המעבד משפיע בצורה ישירה על מחיר המחשב).
  • זיכרון – זיכרון ה- RAM של המחשב משפיע מאוד על הביצועים שלו והוא נע בדרך כלל בין 2 ג’יגה בייט ל- 4 ג’יגה בייט (אפשר גם יותר). ככל שיהיה לכם יותר זיכרון במחשב כך תקבלו ביצועים טובים יותר.
  • דיסק קשיח – בחרו מחשב נייד עם דיסק קשיח גדול (רצוי לפחות 250 ג’יגה בייט אך אפשר כמובן גם יותר). אם אתם לא רוצים להישאר ללא מקום איחסון במחשב שלכם לסרטים, לתמונות ולשאר הקבצים, דיסק קשיח גדול הוא הכרחי!
  • כרטיס מסך – רבים נוטים לשכוח כי כרטיס המסך משפיע באופן ישיר על איכות התצוגה במחשב שלכם, בעיקר של סרטים, משחקים וכל דבר גראפי. מומלץ לבחור בכרטיס מסך איכותי, גם אם זה מייקר את המחשב בכמה מאות שקלים.
  • משך זמן הסוללה – רוב הסוללות של המחשבים הניידים מספיקות ל- 3 שעות לפחות, אך יש גם סוללות איכותיות יותר המספיקות ל- 5 שעות ואף ל- 9 שעות. בחרו את הסוללה בהתאם לצרכים שלכם, אך זכרו כי סוללה איכותית פחות תגרום לכך שלא תוכלו לעבוד עם המחשב בשטח זמן רב.
  • אחריות ושירות – רצוי מאוד לרכוש מחשב נייד שיש לו אחריות ליותר משנה (האחריות הסטנדרטית). ניתן להרחיב את האחריות ל – 3 שנים במחיר זניח יחסית. רצוי גם לבדוק מי מספק את האחריות במקרה של תקלה במחשב.
  • גודל מסך ומשקל – גודל המסך הוא הגורם המשפיע ביותר על משקל המחשב. אם אתם נמצאים זמן רב בדרכים רצוי לבחור במחשב נייד קל יותר. יש חשיבות גם לגודל המסך ויש להתאימו לצרכים שלכם.
  • מחיר – וכמובן, יש את עניין המחיר… כל הקריטריונים הללו משפיעים על המחיר של המחשב הנייד. חשוב לשקלל בין כל הצרכים שלכם לבין התקציב שלכם ולהתפשר בתחומים שפחות חשובים לכם.