חשיבותם של המחשבים בימינו

הייתם חושבים איך חייכם היו נראים ללא מחשב? קשה מאוד לדמיין חיים ללא מחשב עולם המודרני. המחשב הוא שפה, איכות חיים, כלי תקשורת, מקום מפגש חברתי, מקדם מטרות ואג’נדות, צופה מגמות, מקום דמוקרטי במדינות המתירות את האפשרות, כלי פוליטי, מקום בו זוגות מכירים או בקיצור, סביבו נוצרה תרבות שלמה של בתי קפה, תיאורים, אייקונים ועוד. אם תנתקו את העולם המערבי מאינטרנט ותקשורת בין מחשבים הוא יהיה בהלם ועם יכולת נמוכה מאוד להתמודד עם המצב החדש.

מחשב שמחובר לאינטרנט הוא כלי חזק המשרת כשליש מאוכלוסית העולם. אנו נסמכים עליו שיתפקד ויקח אותנו ל”מחוזות רחוקים” ברחבי הרשת. אנשים נפלו וקמו בשל השפעות של החברה והשפעות של האנשים על החברה. חברות ענק יכולות היום להתפתח בין רגע כמו גם אוכלוסיות מקוונות. טכנאי מחשבים הפך למקצוע נדרש וקשר עם טכנאי מחשבים או מעבדת תיקון מחשבים הינה חיונית לכל בית ועסק.

המשפט השגור: “מחשב לכל ילד” רק מעצים את משמעותו של המחשב עבור החברה המערבית (שמעוניינת לכפות את זה על חברות אחרות). מצד אחד, ליבינו נכמר על ילדים שאין להם גישה לדברים שלילדים אחרים זה מגיע בקלות. מצד שני, לא בטוח כמה דור ההורים של הילדים, גדל בחוסר של משהו ללא המחשבים.

חשבו על העולם המקביל לעולם המציאותי שלנו – עולם וירטואלי שהיה דמיוני עד לפני ארבעה עשורים, לפחות מנקודת המבט של כלל האוכלוסיה. היו כמה כאלה שחלמו על כך שבעתיד, המחשבים “ידברו” ביניהם ונוכל לקצר דרכי התקשרות והעברת מסרים ומידע בין יבשות תתרחש ברגעים בודדים.

בעולם הזה לובש צורות ייחודיות וכל אחד מקבל במה, בה הוא יכול להביע את עצמו בעוצמות ובכפולות רבות פי כמה מונים מאשר בחיים הרגילים. כל כתיבה מקובלת, כל דעה יכולה להיכתב, כל סטייה יש לה מקום משלה, כל פיסת מידע מתארגנת בצורות שונות ולכל רעיון יש יישום וירטואלי.

המחשבים עצמם התפתחו. בתחילה היו מחשבי – על, ענקיים ומכילים כמות מידע שהיום ניתן להכניס במחשב אישי, נייד ואף באביזרים קטנים מכך. בגלל התפוצצות המידע, שמכפיל עצמו בכל מספר חודשים, יש צורך בשביבי זכרון קטנים יותר, מפני שהמידע בעולם המחשבים צורך מקום פיזי בעולמינו שלנו.

אחת המהפיכות בתחום המחשבים היתה עם המצאת המחשב הנייד, בייחוד כאשר הוא היה זמין ובמסגרת הכלכלית שניתן להרשותה בקרב אנשים רבים, לא רק אנשי עסקים ומנהלים. כל אחד יכול להיות מחובר, בכל שלב, רגע או מיקום אל הרשת, לעבוד, להזין אותה ברעיונות, מחשבות ולצבור ידע שקיים ומוזן ע”י אנשים אחרים.

ידע זה כוח, אומרים ואם כך מהו כוחו של מחשב עם חיבור בלתי מוגבל לאינטרנט? אדיר. בכוח הזה משתמשים כולם, החל מהאקרים דרך טכנאי מחשבים וכלה בראשי מדינות. ככל שהזמן עובר, מי שצובר יותר ידע בתפעול מחשבים, תיקון מחשבים, תוכנותיהם, שיווק באינטרנט וכד’, חשוב יותר לכוח הכלכלי, כיוון שהעולם המערבי מונע ע”י הכוח והידע הזה.