טכנאי מחשבים לחברה – כפרילנס או במשרה מלאה?

טכנאי מחשבים אמין ומקצועי הוא כיום בעל מקצוע שכמעט אף חברה אינה יכולה להסתדר בלעדיו. כבר כמעט ולא ניתן לחשוב כיום על חברה או בית עסק אשר אינם מסתמכים על מערכת מחשוב כזו או אחרת, וחייבים לתפעל ולתחזק אותה באופן שוטף, על מנת לשמור על שגרת העבודה השוטפת של העסק.

אכן, ניתן למצוא כיום טכנאי מחשבים לרוב, אשר מציעים שירותי תמיכה, תחזוקה ותפעול לרשתות מחשוב עסקיות. ניתן למצוא הן טכנאי מחשבים המועסקים בחברות במשרה מלאה או חלקית, אך מהווים עובדים של החברה לכל דבר ועניין, והן טכנאי מחשבים המועסקים כפרילאנסרים, או עצמאיים, כנגד קבלה או חשבונית. מנקודת מבטו של בעל העסק – מה עדיף?

 

זמינות, מקצועיות ומחיר – הקריטריונים החשובים מבחינת בעל העסק

סביר להניח כי עבור סוגי עסקים שונים מתאימים סטאטוסים שונים – טכנאי מחשבים במשרה מלאה הנמצא כל יום במשרד, טכנאי המגיע רק פעם בכמה ימים, טכנאי המגיע רק כאשר ישנן תקלות וכד’.

בניגוד לתפקידי מפתח מסורתיים וותיקים יותר דוגמת חשבי שכר או מנהלי חשבונות, תפקידו של טכנאי המחשבים עשוי להיות קריטי לתפקודו הכולל של העסק. ביום מסוים בו מערכת המחשוב אינה מתפקדת כראוי, היעדרו של טכנאי מחשבים המסוגל לטפל במהירות ובמקצועיות בבעיה עשוי לעלות לחברה סכומי כסף גדולים. בניגוד למזכירה, חשב שכר או אפילו המנכ”ל, טכנאי המחשבים אמור לאפשר את פעולתו השוטפת של הגורם אשר הארגון אינו יכול להסתדר בלעדיו אפילו שעה אחת – מערכת המחשוב.

 

האם מכל זה נובע כי הדבר הנכון לעשות הוא להחזיק טכנאי מחשבים במשרה מלאה אשר תמיד יהיה במשרד? לא בהכרח. מה שחשוב להבין הוא כי יש להתאים את אופן העסקתו של טכנאי המחשבים לצרכיו של הארגון, ושל מערכת המחשוב שבו. בארגונים גדולים המסתמכים על מערכות מחשוב מורכבות ומסועפות, סביר להניח שנזקקים לשירותיו של טכנאי מחשבים מדי יום, אם לא כמה מהם. לכן, כנראה שהעסקתם כעובדי החברה תהיה הצעד הנכון לעשות מבחינת ניהולו התפעולי של העסק. אך בעסקים קטנים יותר או בכאלו המסתמכים על מערכות מחשוב פשוטות יחסית, ייתכן בהחלט כי יספיק ביקור שבועי (או מדי כמה ימים) של טכנאי המחשבים, לתחזוק שוטף וטיפול בבעיות נקודתיות.

במקום לקבוע מראש מהי דרך ההעסקה האופטימאלית של טכנאי המחשבים מבחינת העסק שלך, חשוב לשים דגש על מספר קטן של קריטריונים חשובים במיוחד – זמינותו של טכנאי המחשבים (אפילו אם אינו מועסק כעובד חברה עדיין ניתן לדרוש ולסכם עם טכנאי פרילאנסר אשר יהיה זמין להגיע בהתראה של כמה שעות בלבד..), רמתו המקצועית (חשוב לוודא כי טכנאי המחשבים עימו עובדים בקיא בכל התחומים השונים הרלבאנטיים למערכת המחשוב של העסק שלך) והמחירים שהוא גובה (כאשר היקף העבודה עם טכנאי המחשבים עולה, ניתן להתחיל לדבר על מחירים אטרקטיביים יותר, הן מבחינת רכישת חומרה וציוד והן מבחינת תשלום שוטף על שעות עבודה.

הקפידו על בעל מקצוע העונה על דרישותיכם בכל הקריטריונים הללו, ומערכת המחשוב של העסק שלכם תהיה בסדר גמור, בין אם אתם מעסיקים טכנאי במשרה מלאה או לא…