טכנאי מחשבים מסביר על גניבת זיהות ברשת

טכנאי  מחשבים מסביר על גניבת זיהות ברשת

גניבת זהות ברשת היא ללא ספק אחד התרחישים המפחידים ביותר בחייו של הגולש הממוצע באינטרנט ומתרחשת כאשר גורם עוין מצליח להשתלט על חשבון אלקטרוני המקושר לזהות מסוימת ברשת. המשמעות של גניבת זהות היא לא רק איבוד הגישה למידע אישי יקר ערך, אלא גם סכנה כמעט וודאית שיעשה שימוש לרעה בזהות הגנובה.

הנזק אשר יכול להיגרם על ידי הפורץ באמצעות שימוש בזהות גנובה, משתנה מאתר אינטרנט אחד למשנהו. לדוגמא, אם פורץ מצליח להשתלט על חשבון הבנק של לקוח מסוים, הוא יכול לבצע העברת כספים בקלות, כמעט לכל חשבון אחר שיחפוץ, וזאת מכיוון שאישור פעולה בחשבון בנק מקוון, בדרך כלל מסתכמת בלחיצת כפתור פשוטה. דוגמא נוספת מתחום הקניין הרוחני:  במידה ופורץ מצליח לחדור לחשבון פייסבוק, הוא יכול לגרום נזק כבד למוניטין האינטרנטי של הזהות הגנובה באמצעות פרסום מידע רגיש האגור בחשבון וזאת באופן ציבורי או באמצעות הפצה של מסרים בוטים או על גבי הקיר של המשתמש.

מכיוון שגניבת זהות בדרך כלל דורשת שימוש בשם משתמש וסיסמא, היא יכולה להתבצע במספר אופנים: למשל, שתילת תוכנת מעקב זדונית במחשב או הטלפון החכם של המשתמש המחובר לאינטרנט (אפילו באמצעות הודעת SMS פשוטה). שידול של המשתמש לספק את הסיסמה ושם המשתמש, בדרך כלל על ידי הודעת דואר אלקטרוני מזויפת היא אפשרות נוספת. ייתכן גם שימוש במחשב משותף בו הכניסה לאתרים מסוימים נעשית אוטומטית ללא צורך בהקשת שם משתמש וסיסמה בכל כניסה / התחברות חדשה.

התגוננות מפני גניבת זהות ברשת

כל טכנאי מחשבים מומלץ יוכל להסביר לכם על דרכי ההתגוננות הנפוצות ביותר.

טכנאי מחשבים מקצועי מטעמנו מפרט להלן את דרכי ההתגוננות הנפוצות

לצרכי אבטחת מידע באינטרנט, התקנה של תוכנת אנטי וירוס מעודכנת יכולה להגן עלינו הגולשים מפני מגוון סכנות, 

כולל גניבת זהות שמקורה בתוכנה זדונית. התוכנה סורקת את המחשב ומדווחת על קבצים חשודים או פעילות לא רגילה 

בזיכרון של המחשב. אנו ממליצים על “אנטי וירוס טוב ללא עלות מבית ESET” שמאפשרים לעשות שימוש בתוכנת האנטי וירוס 

שלהם במשך 30 ימים שלמים ללא תשלום.

טכנאי מחשבים ממליץ על מספר צעדי מניעה חשובים אשר מומלץ לנקוט בהם באופן מיידי: החלפת סיסמה לאתרים רגישים לפחות כל חודש והקפדה על בחירת סיסמא קשה לפיצוח. כמו כן, מומלץ שלא לבחור באפשרות של זכירת סיסמא אוטומטית באתרי אינטרנט ולעולם לא לספק פרטי כניסה לאתר כלשהו דרך המייל למי שאין עימו היכרות אישית.

זיהוי של גונב הזהות

כאשר יש לקורבן הגניבה חשש שגניבת הזהות נעשתה על רקע אישי או מקצועי ולא באקראי, חשוב מאוד לערב במהלך החקירה גם חוקר פרטי עם התמחות בחדירות מחשב. לחוקר פרטי עם התמחות בתחום, יש ידע רב וניסיון עם תוכנות מעקב שונות, כך שבמקרים רבים, הוא יכול לאתר מי עומד מאחורי גניבת הזהות. לעיתים קרובות מדובר בבני זוג חשדניים או אפילו מנהלים בעמדות מפתח שמחליטים שהקווים האדומים אינם תקפים כאשר מדובר ביחסי עובד מעביד. זיהוי חשודים פוטנציאלים בשילוב עם תשאול מקיף ויסודי של הקורבן יכולים להפחית במידה ניכרת את רשימת האפשרויות.

לסיכומו של עניין, באמצעות התגוננות נכונה ונקיטת צעדי מניעה, אפשר למנוע את מרבית גניבות הזהות ואף לאתר את המתחזה במידה והתרחשה גניבת זהות למרות הכול.