כיצד לשמור על המחשב האישי לאורך זמן

מחשבים הם מכונות מורכבות ומסובכות. למרות השימוש היום יומי ההולך וגובר במחשבים בכל מקום (בבית, במקום העבודה ואפילו במקומות ציבוריים), עדיין מדובר במכשיר מורכב יחסית, אשר נוטה לא אחת להתקלקל ולעשות בעיות למשתמשיו. בעוד הקלקולים המזדמנים הללו מתבקשים מכורח המציאות (כאשר עובדים עם מכונות מורכבות כל כך רק סביר שהן יתקלקלו מדי פעם..), עדיין קיימות לא מעט פעולות שאנשים פשוטים כמונו – משתמשי מחשב לא מקצועיים, יכולים לעשות על מנת לשמור על המחשב בכושר עבודה טוב, ולהביא את אותם קלקולים תקופתיים לכדי מינימום. על ידי שמירה בסיסית על המחשב הביתי שלנו למשל, נוכל להימנע מהצורך להזמין כל חודש טכנאי מחשבים שיפתור לנו את בעיות המחשוב. זה לא אומר שלעולם לא נזדקק לשירותיו של טכנאי מחשבים כזה או אחר – הרי פעם בתקופה נהיה חייבים לתחזק ולשדרג את המחשב, אבל יהיה מדובר בטיפול אחת לכמה חודשים טובים, ולא כל כמה שבועות כפי שחלקנו כבר התרגלנו.

 

אז מה נוכל לעשות על מנת לשמור על המחשב הביתי שלנו, ולדאוג כי הוא יתפקד בצורה אופטימאלית לאורך כמה שיותר זמן?

 

בתור התחלה, יש לוודא כאשר אנחנו קונים או מקבלים את המחשב כי הותקנו עליו התוכנות הבסיסיות עמן אנחנו רגילים לעבוד (עבור מרבית האנשים מדובר בתוכנות ה”אופיס”, דפדפן אינטרנט וכד’), ולא הרבה יותר מזה. ריבוי תוכנות מיותרות לא סתם תופס מקום בזיכרון של המחשב – הוא גם עשוי להכביד על פעולתו השוטפת של המחשב ולגרום לו לפתח בעיות כאלו ואחרות בהמשך הדרך. בנוסף, חשוב לוודא כי המפרט של המחשב מכיל מאפיינים מתאימים, למשל – זיכרון ram מספיק (לפחות 2GB, עדיף 4…) וכד’, על מנת לתמוך בתוכנות ההפעלה והדפדפנים החדשים.

בהקשר של הימנעות מריבוי בתוכנות ויישומים בלתי רצויים, חשוב לזכור את הכלל הזה גם כשגולשים באינטרנט. למשל, נאמר וחיפשנו באינטרנט את המילים טכנאי מחשבים”” מפני שאנחנו מעוניינים במידע בתחום זה. סביר להניח שהמחשב לא רק יביא אותנו לתוצאות החיפוש עבור “דיקור סיני פוריות”, אלא גם לאתרים רבים בנושא טכנאי מחשבים אשר לפחות חלקם יציעו לנו להוריד תוספי תוכנה ו/או יישומים כאלו ואחרים (למשל – סרגלי כלים שונים וכד’). עלינו להתאפק ולהימנע מן הדחף הטבעי להוריד את התוכנות והתוספים הללו כדי “לראות מה הם עושים”. בדרך כלל מדובר בכלים שיווקיים שונים, אשר מלבד להעמיס על הדפדפן והמחשב שלכם לא יעשו הרבה, ובטח לא יתרמו לכם שום דבר בהקשר של דיקור סיני…

 

ולבסוף, נקודה חשובה בהקשר של טיפול שוטף במחשב אצל בעל מקצוע, היא כי למרות שהמטרה העיקרית שלנו כאן היא להימנע מטיפולים בתשלום אצל טכנאי מחשבים או בעל מקצוע אחר, מדי כשנה כדאי להביא לטכנאי מחשבים את המחשב, על מנת שיגבה אותו, יפרמט ובעצם יעביר אותו “טיפול 10,000” שגרתי. כך, נביא את ביצועיו למקסימום, ונימנע מתקלות מעצבנות או מטיפולים יקרים ומקיפים..