כיצד שינה מארק צוקרברג את חיינו?

אין כמעט אדם בעולם ובוודאי בעולם המערבי שלא שמע על פייסבוק. הרשת החברתית המצליחה ביותר בעולם שינתה את חיינו, אך חשוב לזכור כי מאחורי הרשת הזו ישנם אנשים אשר הקימו אותה, ובמיוחד איש מרכזי אחד – מארק צוקרברג. בסרט המצליח והמועמד לאוסקר “הרשת החברתית” מתוארת הקמת הרשת החברתית ומתוארים גם המאבקים הרבים של צוקרברג, אשר הפך, בזכות הפייסבוק, לאחד מהאנשים המשפיעים ביותר בעולם וגם למיליארדר הצעיר ביותר בעולם. בכתבה זו ננסה לענות על השאלה – כיצד שינה מארק צוקרברג את חיינו?

 

מיהו בכלל מארק צוקרברג?

מארק צוקרברג הוא בחור יהודי – אמריקאי אשר ייסד והקים את פייסבוק במהלך לימודיו באוניברסיטת הארוורד. בתחילת הדרך, הרשת החברתית היתה אמורה לשמש רק את הסטודנטים של האוניברסיטה, אך לאור הצלחתה היא התרחבה וכיום משתמשים בה מאות מיליוני אנשים בכל רחבי העולם. צוקרברג חיפש דרך בה יוכלו סטודנטים לתקשר ביניהם, אך ההצלחה היתה גדולה ומהירה, הרבה מעבר למשוער, ועד מהרה הפכה פייסבוק לרשת החברתית המובילה בעולם, שללא ספק שינתה את החיים שלנו במובנים רבים.

 

במה שינתה פייסבוק את חיינו?

עולם האינטרנט מכיל בתוכו אפשרויות רבות ואחת מהן היא היכולת ליצור קשרים עם אנשים באמצעות המחשב. כל אחד כיום, יכול לשבת בביתו ולהפוך לחבר של אלפי אנשים באמצעות האינטרנט. בזכות פייסבוק ניתן ליצור את הקשרים הוירטואליים הללו (שחלקם יכולים להפוך כמובן גם לקשרים אמיתיים) בקלות, ביעילות ובמהירות. כל החיים החברתיים שלנו השתנו בעקבות הפייסבוק. אנשים רבים מודיעים הודעות באמצעות הפייסבוק (למשל הודעות על מעבר דירה, ימי הולדת, לידות וכו’), מארגנים אירועים באמצעות הפייסבוק וכמובן – יוצרים חברים חדשים בזכות ההמצאה הנהדרת הזו. הפייסבוק גם שינתה את עולם השיווק והפרסום. בשל הפופולאריות העצומה של הרשת החברתית הזו, החלו רבים להשתמש בה כפלטפורמה פרסומית ושיווקית. אין כיום חברה רצינית גדולה שלא מפרסמת את עצמה בפייסבוק ובזכות כך הפכה הרשת החברתית המובילה בעולם לחברת ענק, בסדר גודל של גוגל. ניתן לפרסם כמעט כל דבר בפייסבוק – מידע אודות לימודים בתחומים שונים, מידע שיווקי אודות העסק שלכם, וגם – סתם הגיגים שיש לכם. ניתן להעלות לפייסבוק כתבות, תמונות, סרטי ווידאו, לינקים ולמעשה כמעט כל דבר שניתן להעלות על הדעת, ובחינם! דף פייסבוק הפך לכלי שיווקי יעיל במיוחד, לעיתים לא פחות מאשר פרסום בטלוויזיה או בעיתונות הכתובה. גם כל הנושא של שיתוף תוכן של גולשים עלה מדרגה בזכות הפייסבוק, שהפך את השיתוף לקל, זמין ויעיל יותר. אין ספק שפייסבוק הקפיץ בעוד דרגה את המקום שיש כיום לאינטרנט ולמחשבים בחיינו. בעקבות כך עלתה גם הפופולאריות של אנשי מקצוע שונים כגון טכנאי מחשבים, מתכנת אינטרנט או אנשי קידום אתרים.

 

לסיכום, אין כל ספק כי מארק צוקרברג שינה את חיינו עם המצאתו המהפכנית הן מבחינת הדרך בה אנו קושרים קשרים, הן מבחינת עולם הפרסום והשיווק והן מבחינת הדרך בה אנו משתפים אחד את השני בכל מה שעובר עלינו. וכמובן – הפייסבוק גם השפיעה על עולם העסקים. בין אם אתה עורך דין, איש פרסום, טכנאי מחשבים, נגר או עוסק בכל תחום אחר, הרשת החברתית המצליחה בעולם תוכל לשדרג אותך ולסייע לך להפוך למוביל בתחום. נראה כי מארק צוקרברג והפייסבוק יישארו איתנו עוד שנים ארוכות, וטוב שכך!