לימודי טכנאי מחשבים

כיום בישראל ישנם אינספור מוסדות אקדמיים ומקצועיים אשר מספקים קורסים, הדרכות ומסלולי לימוד במקצועות המחשב. מדי שנה נוהרים ללימודים מסוג אלה מאוד אם לא אלפים של צעירים וצעירות בתחילת דרכם המקצועית, אנשים אשר מעוניינים בהסבה מקצועית לתחום תעסוקה מבוקש ומודרני ואפילו מבוגרים וקשישים אשר מעוניינים לדעת לעומק כיצד פועל מחשב. בניגוד לתחומים כמו לימודי שוק ההוןקורסים בנושאי מחשבים אינם דומים זה לזה ומגוון ההכשרות והתעודות המוענקות סביב עולם המחשב הינן רבות ושונות אחת מהשני הן מבחינת ערך מקצועי והן ביכולת הקרייריסטית בענף. במאמר זה ננסה לערוך סדר במגוון סוגי לימודי המחשב השונים אשר קיימים בישראל, ננסה לעמוד את ההבדלים ביניהם ולנסות להעריך את אפשרויות התעסוקה שהם מניבים בישראל שנות ה2000.

סוגי קורסים שונים בנושאי מחשב

מסלולי הלימוד הנפוצים ביותר בישראל כיום מלבד קורס שוק ההון יהיו ועדיין הם קורסי משתמשים אשר מטרתם להעניק התמצאות כללית במחשב או שימוש מקצועי בתוכנות בסיסיות מסוימות לצרכי משרד או אדמיניסטרציה. במסגרת קטגוריה רחבה זו ניתן לבודד את פרקי הלימוד השונים לנושאי הכרת מחשב, קורס בסביבת Office, כמו גם קורס שימוש באינטרנט או קורסים מתקדמים יותר בתוכנות מקצועיות כמו אוטוקד, SAP אשר נפוצים לא פחות. קטגוריה נוספת של לימודי מחשב אשר נפוצה מאוד תיהיה מסלולי לימודי IT – מסלולי לימוד אשר מטרתם הכשרת משתמשים מתקדמים לניהול תשתיות מחשב ארגוניות. בקטגוריה זו ניתן להזכיר קורסים למערכות הפעלה שונות כמו ווינדוז או לינוקס,טכנאות וניהול תשתיות דוגמת DBA או SQL קורס טכנאי מחשבים אשר מעניק התמחות בבעיה בתקלות מחשב נפוצות, קורס אבטחת מידע ועוד ועוד.

קורסים רבים בנושאי טכנאי מחשבים כוללים כמובן גם מסלולי לימוד בהתמחות על תוכנות. הכוונה כאן למסלולי הכשרה עבור מפתחי תוכנה בסביבות טכנולוגיות שונות דוגמאתVisual, Java או PHP אשר משמשות רבות עבור לימודי שוק ההון. קטגוריה חופפת לה תיהיה זו אשר עוסקת במולטימדיה או בנייה ועיצוב אתרי אינטרנט. ניתן למצוא כיום אינספור קורסים שונים בנושאים אלה אשר מעניקים הכשרה להקמת אתרים או עיצובם בעזרת שפות קוד דוגמאת HTML או CSS. קורסי גרפיקה בתוכנות פוטושופ או פלאש וכיוצא בזאת. כפי שוודאי השכלתם להבין עד כה, לימודי מחשב מגוונים בהרבה מתחום לימודי שוק ההון. קורסים בנושאי מחשבים כוללים אינספור תחומי התמחות שונים ועומדים בניגוד לסוג היחיד של קורס שוק ההון או מדעי מדינה.