לשדרג את המחשב או לקנות חדש?

לקנות מחשב חדש או לשדרג?

מאת: אדם רוטברד

נדמה כי לדילמה האם לקנות מחשב או להסתפק בשדרוג הקיים היא שאלה רבת תשובות, שקשה לשים את האצבע על משהו מדויק – הכל תלוי הנסיבות והחומרה של המחשב הקיים. טכנולוגיית המחשבים האישיים מתקדמת באופן מתמיד בצעדי ענק, עד כדי כך שהמחשב שקניתם בקיץ שעבר כבר עשוי להיות מיושן ויהיה לכם זול יותר לקנות חדש מאשר לשדרג. נסקור את כל הדברים שאתם צריכים לדעת לפני קבלת ההחלטה הנכונה.

נתחו את המצב

נסו לחשוב מה גורם לכם להרגיש לא מרוצים עם המחשב שלכם.האם הוא עובד לאט מדי? אם כך, לפני קבלת ההחלטה נסו לנקות את הדיסק הקשיח או אפילו לפרמט את המחשב בעזרת טכנאי מחשבים. תגלו שמחשב דומה מבחינת התפעול שלו לרכב הפרטי שלכם – כמו שמן למנוע, גם המחשב צריך טיפול יומיומי עם אנטי וירוס, כדי שהוא יעבוד כשורה. נסו לבצע כל פעולה שעשויה לשפר את המהירות לפני כל החלטה. לעיתים, שדרוג מעבד עשוי להספיק לכם.

 מבחן הגיל

לרוב המומחים יש דיעה נחרצת לגבי חידוש המחשב או קנייה. במידה והמחשב שלכם הוא בין שנתיים או פחות, עדיף לכם לשדרג משום שהחומרה שלו מספיק טובה וחזקה בשביל לשדרג אותה במעט – הדבר הזה יהיה זול יותר מאשר קנייה של מחשב חדש. לעומת זאת, אם המחשב שלכם הוא בן שנתיים ויותר, אין כאן ספק – השאירו אותו בבוידם עד להודעה חדשה, וצאו לרכוש מחשב חדש. מחשבים שהם בני שנתיים ויותר לא יוכלו להיות משודרגים, משום שרובם אינם תומכים בדרייברים ובחומרה שאתם מעוניינים לשדרג אליה.

עבור החומרה הטובה ביותר – עדיף לקנות

במידה ותבחרו לשדרג את כל החומרה הישנה שלכם למקסימום מבחינת יכולת, תגלו כיצד המחיר קופץ למימדים אסטרונומיים. אם תשוו מחיר שדרוג לחומרה מעולה לעומת קנייה של מחשב עם אותה חומרה, תגלו שלעיתים קרובות הקנייה של מחשב חדש תהיה הרבה יותר זולה. אפילו טכנאי מחשבים יזדרז להמליץ לכם על קניה של מחשב חדש, לדוגמה אם התחום שלכם הוא עריכת וידאו. עבור עורכי וידאו יש דרישה למחשבים עם מעבדים חזקים, כרטיסי מסך מעולים, זיכרון RAM גבוה, וכל אלה הופכים את משימת השדרוג למסובכת ויקרה.

מחירי שדרוג

במידה ובכל זאת בחרתם לשדרג, להלן מספר מחירים ממוצעים של שדרוג חומרה. שדרוג הזיכרון במחשב נשאר אחת הדרכים הכי אפקטיביות להאצה ולשיפור היכולת שלו, ותוכלו לשפר לזיכרון RAM256 עבור מחיר ממוצע של 40 דולר. תוכלו לשדרג את הדיסק הקשיח ועל ידי כך להגדיל את נפח הזיכרון שלו – דיסק של 40 ג’יגה יעלה לכם בממוצע 85 דולר, 120 ג’יגה עבור 140 דולר. כרטיסים גראפיים מקצועיים ומשוכללים דורשים מעבד חזק, ובמידה ויש לכם כזה כרטיס טוב יעלה לכם בין 250 ל-400 דולר. כרטיס קול טוב עשוי לעלות בין 100 ל-300 דולר. אם אתם רוצים לראות סרטים על המחשב, תוכלו לשדרג למסךLCD שנחשב כיום לאחד מהאהובים על המשתמשים – המחיר שלו בהתאם, 400 עד 600 דולרים.