מחשבי נוטבוק – יתרונות וחסרונות

נייד נוט-בוק: יתרונותיו וחסרונותיו

מאת: אדם רוטברד

סוג המחשב הנייד אותו תקנו הוא החלטה עקרונית וחשובה בחישוב הכלכלי שלכם – מחשב יקר שיחזיק לאורך זמן או מחשב בסגנון נוטבוק, שעולה כמחצית ויותר מהמחיר, אך מחזיק לזמן קצר יותר ונחשב לחלש יותר מבחינת המעבד. ההחלטה צריכה להיעשות בהתאם לצרכים שלכם, ולפרמטרים נוספים – אותם נסקור במאמר הבא.

מחירי המחשבים מסוג נוטבוק עולים כיום בין 250 ל-500 דולר.

יש קונים לנוטבוק

בתקופת המשבר הכלכלי האחרון, חברת אינטל הייתה בין חברות הטכנולוגיה היחידות שלא הושפעו ממנו. מחשבי ה”נוטבוק” צצו בכל מקום אפשרי, ואת המעבדים למחשבים מהסוג הזה מספקת אינטל ברוב המקרים. בשנת 2008 צפו מומחי כלכלה שהחברה תגרוף כמעט 11 מיליארד דולר ברבעון, ובפועל זה בערך מה שהרוויחה. הזמינות של המחשבים האלה מבחינת ההיצע הרחב והמחיר הזול הפכו אותם לפופולאריים במיוחד והם נמכרים כמו לחמניות חמות.

אבל עבור מי?

לא תוכלו לעבוד עם מחשבי נוטבוק על תוכנות מסובכות מדי. כלשון המילה באנגלית, “מחברת”, המחשבים האלה נועדו לעבוד עם תוכנות קלות: מעבדי תמלילים, אינטרנט, אולי גם פוטושופ. כשזה יגיע לתוכנות מסובכות של עריכה כמו אביד או תוכנות מוזיקה כבדות, תגלו שהמחשב מתחיל את גסיסתו האיטית. הוא מתאים לסטודנטים, שמשתמשים במחשב כסביבת עבודה לחיים האקדמיים, עורכים שעובדים על טקסטים בוורד, אך לא למוזיקאים או גרפיקאים.

סוללה חלשה יותר

זה החסרונות הבולטים, שבגללו הסטודנטים מעדיפים לקנות לעיתים מחשב גדול יותר, ולא נוטבוק, שיאריך את זמן הסוללה. מכיוון והכל קטן יותר, מחשבי נוטבוק מחזיקים פחות שעות ממחשבים רגילים וגדולים יותר – שיש בהם נפח סוללה גדול יותר. תלמידים הלומדים לבגרויות ייתקלו בקשיים להשתמש במחשב לכל אורך היום בכיתה, במידה ואין שקע לידם. מהצד השני, מחשב גדול יותר תופס מקום גדול יותר בתיק, אך מאריך בהרבה את משך השימוש –  מדובר בפער של כמה שעות טובות.

קושי למצוא חלקי חילוף

הנה חיסרון נוסף – קשה יותר לתקן נוטבוק מאשר מחשב נייד רגיל. מכיוון שתכולת המחשב קטנה יותר, חלק מהמרכיבים מחוברים בצורה כזו, שלא ניתן להפריד אותם. במידה והכרטיס קול שלהם נהרס, הוא מחובר ללוח אם של המחשב, ולכן תצטרכו להחליף לוח חדש שעלותו מגיעה לעיתים לסכום דומה מאוד כמו המחשב עצמו. מחשב נייד רגיל אמנם יקר יותר, אך יקל עליכם בתיקון שלו במידה וקורות תקלות – וכך בעצם יחסוך מכם כסף של החלפת כל הלוח במחשב. ייתכן ואת התקלה הבאה יוכל טכנאי מחשבים לפתור במחשב הנוטבוק, אך כשזה יגיע לתקלות חמורות יותר, לא בטוח.

התאימו את עצמכם

בקיצור, התאימו את עצמכם ליעדים שלכם. אל תקנו נוטבוק במידה ואתם טכנאי מחשביםשזקוק לסביבת עבודה מאסיבית עם תוכנות כבדות, ומצד שני אל תקנו לפטופ מסוג יקר מדי במידה ואתם סטודנטים. לכל סוג מחשב יש את הייעוד והקהל המאוד ספציפי אליו הוא פונה.