מחשב לילדים – מה חשוב שיהיה בו?

על מחשבים וילדים

בשנות השמונים, ואפילו בשנות התשעים, לא היה מקובל להחזיק בבית יותר ממחשב אישי אחד, אם בכלל. הימים היו ימי טרום האינטרנט, והשימושים במחשב היו מוגבלים לכל מה שאפשר להעביר על גבי דיסקט בודד. בימינו, הפרדה בין המחשב המשמש את ההורים ובין מחשב לילדים היא כמעט הכרחית, כדי לאפשר להורים לעבוד ולגלוש בשקט, מבלי שיצטרכו לוותר על המחשב לטובת הגרסה האחרונה של “פארמוויל” שהילדים התמכרו אליה. עוד על מחשבים לילדים במאמר שלפניכם:

 

נייח או נייד

כשמדברים על קניית מחשב לילדים צריך דבר ראשון לחשוב על סוג המחשב – האם עדיף מחשב נייד

(לפטופ) או נייח? היתרון של מחשב נייד הוא בכך שהוא תופס פחות מקום. ילדים קטנים יכולים להשתמש בו גם בתור נגן די וי די נייד ולקחת אותו לחדר הילדים, לחבר אותו למסך הטלוויזיה בחדר המגורים או אפילו לשחק בו כשהם שוכבים על השטיח. ילדים גדולים יותר, שלכל אחד מהם יש חדר משלו, עדיין יכולים לחלוק מחשב נייד אחד, בעיקר לצרכי לימודים, ולהעביר אותו מחדר לחדר לפי הצורך.

 

החיסרון במחשב נייד הוא שהטלטולים מחדר לחדר יכולים לגרום לו נזקים, במיוחד כשמדובר בילדים קטנים שלא תמיד יודעים להחזיק את המחשב בצורה יציבה ועלולים להפיל אותו לרצפה. אם יש חשש כזה, תוכלו לבחור האם להצטייד מראש בפרטיו של טכנאי מחשבים מקצועי, או להסתפק במחשב נייח. עבור מחשב נייח אומנם תהיו חייבים להכין מראש עמדה מסודרת, אבל מצד שני תוכלו להיות שקטים מבחינת הנזקים שהילדים עלולים לגרום לו.

סוג המחשב ותוכנות חיוניות

אחרי שהחלטתם על סוג המחשב תצטרכו להחליט על נפח הזיכרון, נפח הדיסק הקשיח והאביזרים הנוספים שתרצו לצייד בהם את המחשב. כשמדובר במחשב המיועד בעיקר לשימושם של ילדים, צריך לקחת בחשבון את הרצונות הנפרדים שיש לכם, ההורים, לעומת המשתמשים האמיתיים – הילדים. בתור הורים בוודאי תרצו שהמחשב יהיה מצויד בחיבור אינטרנט שיסייע להם לגלוש באתרים חינוכיים ולמצוא מקורות מידע שישמשו אותם עבור הלימודים בבית הספר. כמו כן חשוב שעל המחשב יותקנו מראש כל התוכנות החיוניות לעבודה כגון תוכנות Office למיניהן. בדקו היטב את הצעות המחיר השונות, שכן לפעמים ישתלם יותר לרכוש בנפרד את המחשב ואת חבילת התוכנות, ולהפקיד בידי טכנאי מחשבים מיומן את מלאכת ההתקנה.

רצונות הילדים

את הילדים עצמם, אין צורך לומר, מעניינים דברים שונים בתכלית. התוכנות וצרכי הלימוד הם עבורם חלק שולי וזניח בקרב מגוון האפשרויות הנפתחות בפניהם ברגע שהם יושבים מול המחשב. הם רוצים להעלות תמונות לפייסבוק, לשחק במשחקי רשת מול החברים מהכיתה, ולדבר בסקייפ עם מכרים  מהסאמר סקול. כדי שלא יחליטו שהמחשב שבו השקעתם את מיטב כספיכם הוא משעמם ומיושן, כדאי שתוסיפו עוד כמה שקלים לטובת מצלמת אינטרנט מובנית, וסט רמקולים ומיקרופון שיאפשרו שיחה באיכות טובה, סורק מהיר שיאפשר להם לסרוק מסמכים ותמונות, ומדפסת צבעונית ואיכותית.

מרגע שיתיישבו ליד המחשב יקשה עליכם מאוד לנתק את הילדים ממנו, ובייחוד בתקופה שבה גופם עדיין גדל ומתעצב, חשוב להתאים את הציוד ההיקפי מבחינה ארגונומית. כיום קיימות בשוק מקלדות המותאמות לצורה הנכונה ביותר להנחת כפות הידיים עליהם, לצד עכברים המתוכננים כך שלא יגרמו לדלקות בפרק כף היד, ומסכים מתכווננים שניתן להתאים אישית לגובהו של כל אחד מהמשתמשים במחשב.