מק או פי-סי? בעד ונגד כל אחד מהם

מק או פי-סי? בעד ונגד כל אחד מהם

מאת: אדם רוטברד

לרבים השאלה זו נראית רטורית – המק מנצח את מחשב הPC ללא תחרות. בדיקה מעמיקה יותר של פרמטרים לתחרות בין שתי הפירמות מגלות שהקרב צמוד בהרבה, ותלוי בעצם בצרכים שלכם. ממש כפי שתעדיפו חטיף אנרג’י בריא על חטיפי בוטנים רוויי שומן ייתכן שתעדיפו מותג מחשבים אחד על האחר. במאמר הבא נסקור את היתרונות והחסרונות של כל אחד מסוגי המחשבים – אתם תחליטו לבד.

אבטחה

מערכת ההפעלה של המק נחשבת למאובטחת הרבה יותר. כולנו מכירים מקרוב את הרגעים מורטי העצבים, כשהווינדוס נתקע או מחליט להיות איטי יותר. כמו כן, מדי כמה זמן מתגלות פרצות אבטחה במערכת ההפעלה של מייקרוסופט, שמקלות את העבודה על האקרים. מערכת ההפעלה של מק תדרוש אולי התקנה ראשונית בעזרת טכנאי מחשבים, אולם לאחר מכן כמעט ולא תזדקקו לו – המערכת של המק נחשבת למאובטחת הרבה יותר, עם פחות וירוסים שעוברים דרכה.

חומרה

כאן מתגלה המק במעט חסרונותיו. כל תוכנה שיוצאת לשוק, אפילו תוכנה לתרגול פסיכומטרי, תהיה זמינה לגרסת PC ווינדוס, אך לא כך הדבר כשזה מגיע למק. למרות שחל שיפור בנושא, תוכנות רבות עדיין אינן תומכות במק. כאמור, עבודה על ממשק המק היא שונה לגמרי ומחייבת גרסה שונה – תוכנה בגרסת PC לעולם לא תעבוד על המק שלכם. לכן, בדקו מראש באילו תוכנות אתם נוהגים להשתמש, ובדקו את זמינות השימוש שלהם במק. כמו כן, קחו בחשבון שתצטרכו להיגמל מה-OFFICE ומתוכנות כגון אווטלוק, וורד, ואקסל – ממשקי העבודה במק, גם כאן, שונים לגמרי.

הבעיה דומה בכל מה שקשור לדרייברים – רוב רכיבי המק הם תקניים כיום, כלומר שניתן להשתמש באותו כרטיס מסך או זיכרון גם במק או בפי.סי. הבעיה תהיה בהתקנתם, מאחר ודרייברים רבים אינם זמינים להורדה עבור גרסת מק.

תמיכה בעברית ובאתרים

כאן הפי.סי מנצח ללא שום תחרות. טכנאי מחשבים יצטרך להתקין עבורכם את העברית במערכת ההפעלה, מאחר ומדובר בהתקנה מסורבלת ומייגעת. בכלל, התמיכה בעברית במערכת ההפעלה של המק לא טובה ואף גרועה. ייתכן ויהיו לכם בעיות בפתיחת מסמכים בעברית מהוורד, מאחר ותוכנת הכתיבה של המק מתקשה בתמיכה בעברית.

רוב בוני האתרים משתמשים כיום בשפת תכנות לא אוניברסאלית, שתומכת יותר טוב בפי.סי מאשר במק. לא מדובר בכלל גורף, אולם ייתכן ותתקלו בקשיי צפייה באתרים מסוימים כשתעבדו על המק.

מחיר

גם כאן, הפי.סי מנצח. לרכיבי המחשבים של מק אין שום תחרות – חברת APPLE היא המשווקת הבלעדית של מחשבי המק, מה שגורם למחירים להיות גבוהים בהתאם (גם בשל הבלעדיות, אך גם בגלל סמל הסטטוס והעיצוב הנעים). באותו המחיר תוכלו לרכוש מחשב פי.סי עם תכונות טובות בהרבה – זהו כלל שמתקיים כמעט תמיד. בעוד שבמק אין תחרות, בגזרת הפי.סי מתחרות עשרות חברות גדולות כמו טושיבה, IBM, פוג’יטסו, ועוד. הדבר מאפשר הן היצע הרבה יותר טוב, מבצעים לעיתים תכופות יותר, וגם תחרות מחירים גבוהה יותר. הפי.סי אמנם לא יהיה זול, אולם עדיין ההיצע מול העלות יהיה משתלם יותר.

עיצוב וייחוס

הדבר המושך ביותר במכשיר המק הוא כמובן העיצוב האלגנטי שלו. מראה ששום מחשב פי.סי לא מתקרב אליו. במרוצת השנים זה הפך המק למחשב שאחזקה בו היא סמל לעדכניות, יוקרה וחשיבה צעירה – כמעט כמו כל מכשיר של חברת אפל היוקרתית. המחיר הגבוה של המחשב הוא בהתאם למיתוגו. בעבר נהגו גם לייחס את המק לכזה שגובר על הפי.סי בכל מה שקשור לסביבת עבודה עבור גרפיקאים – הדעה הקדומה הזו כבר נמוגה, וכיום ניתן להצטייד גם במכשיר פי.סי עם תכונות גראפיות שוות למק. לסיכום, המק גובר על הפי.סי בעיקר בכל מה שקשור לעמידות המערכת ולעיצוב – בעוד שהפי.סי מנצח בתמיכה בחומרה ובעברית.