משחקי אקשן – זהירות ממכר!

משחקי אקשן

מאת: אדם רוטברד

אם נולדתם בדור המחשבים, סביר להניח שהילדות עברה בעיקר עם האחד המשחקים הבאים: דום, GTA, או Call Of Duty. אתם מחזיקים רובה וצריכים להרוג את הרעים, אולי בכלל משחקים את האדם הרע שבורח מהמשטרה, או את החיילים במלחמת העולם השנייה. משחקי האקשן של היום דורשים מעבד גרפי חזק בכדי ליהנות בהם מגרפיקה מיטבית – מסוג הדברים שאפשר לרכוש אצל כל טכנאי מחשבים. מדובר בז’אנר ממכר, שכשמו כן הוא: תצאו להרפתקה רווית אקשן בעולמות דמיוניים. נסקור את משחקי האקשן הטובים ביותר של השנים האחרונות.

GTA

או בשמו המלא, Grand Theft Auto, תשחקו את דמותו של ניקו בליץ’ – מהגר זר בעיר גדולה שצריך לברוח ממכונית אחת לשנייה, לגנוב כמה, ולברוח משוטרים ואנשים רעים. המשחק יצא לראשונה ב-1997 ונחל עד היום הצלחה עצומה. המשחק זכה לביקורת רבה בשל התכנים השליליים שהוא מעביר, ואף כמה ממשחקי הסדרה נחשדו כהשראה לביצוע פשעים, בארצות הברית בעיקר. הגרסה המוקדמת יותר של המשחק, Grand Theft Auto: London 1961, ניתנת כיום להורדה בחינם מהאינטרנט. המשחק האחרון יצא ב-2009 תחת השם GTA IV: The Ballad of Gay Tony. זכרו כי למרות שהחוק איננו נאכף, משחקי הסדרה מומלצים לגילאי 17 ומעלה. ההנאה שבני נוער חוו מסדרת המשחקים הזו, עשויה להשאיר אותם דבוקים למסך למשך שעות רבות, וגם קופונים לחנויות ספורט או חנויות צעצועים ספק אם יזיזו אותם מאדרנלין של המשחק.

Call Of Duty

זוהי סדרת משחקי וידאו בגוף ראשון (כלומר שהמשתמש משחק דמות ובעצם פועל מתוך נקודת המבט שלה), ומרבית הכותרים בסדרה עוסקים באירועי מלחמת העולם השנייה. תצטרכו להילחם בחזיתות שונות, ולנצח בקרבות. המשחק הראשון בסדרה יצא ב-2003 והושפע מסרטי מלחמה מפורסמים כמו “להציל את טוראי ראיין”, כשהאויבים הם הצבא הגרמני והמשתמש יכול לבחור עם מי לשחק – הצבא הסובייטי, האמריקאי, או הבריטי. כל אחד עם היתרונות שלו. סדרת המשחקים הזו פופולארית במיוחד במשחקי רשת. כלומר, שמשתמשים רבים משחקים עם אנונימיים וחברים מרשת האינטרנט – ניצחון במשחק רב משתתפים מקנה כסף לקנייה של נשקים להריגת האויב.

DOOM

נגענו יותר מדי בקדמה ובמשחקים של השנים האחרונות, ומעל כולם נמצא המשחק הנוסטלגי DOOM, שהיה בשיאו במהלך שנות התשעים של המאה החולפת. הוא יצא לראשונה ב-1993 ונחשב למשחק היריות הראשון, שמתקיים בגוף ראשון (כלומר שהמשתמש רואה את נקודת המבט של הדמות). הוויזואליות של הדם, בעודכם רוצחים גורילה נוספת או חייל של האויב, וכן האלימות שבו הפכו אותו למושא לביקורת רבה בשל השפעות שליליות כביכול.

השלב התשיעי של המשחק בגרסת 93′ ניתן להורדה חינמית כיום ברשת וגרף לא פחות מעשר מיליון הורדות. על פי אתר המחשבים GAMESPY, המשחק נחשב לאקשן הטוב ביותר עד ל- 2004. הסיפור של המשחק הוא אוניברסאלי, ומציג את סיפורו של חייל מארינס עלום שם, שהוגלה למאדים לאחר שתקף קצין בכיר אשר פקד עליו להרוג אזרחים לא חמושים, ונאלץ למצוא תעסוקה בחברת איגוד החלל. כדי לסיים את המשחק הוא צריך להגיע בכל שלב למתג מסוים שעליו הוא צריך ללחוץ, ובכך למנוע מהאויבים לפלוש אל כדור הארץ. בשנת 2009 יצאה למשחק גרסה סלולארית לאייפון

השפעות שליליות

קראו היטב על המשחק שאתם רוצים לשחק בו או לקנות לילדיכם. התייעצו עם טכנאי מחשבים או מוכר בחנות מחשבים לגבי המשחק המתאים בהתאם לגיל הילד. אם החשיבה שלכם היא על ערך מוסף שהילד יקבל, ייתכן ותעדיפו לתת לו משחק חינוכי יותר, שלא כולל התעסקות עם דם והרוגים. תחושת האדרנלין שסוג המשחקים האלה מקנים הופכות את הימים לארוכים יותר, פחות שעות שינה, וכן התמסרות טוטלית למשב ולמשחק – לא בטוח שזה מה שתרצו לילד שלכם, אולם זהו שיקולכם האישי. בכל זאת, משחקי האקשן הם אחד מהז’אנרים הפופולאריים ביותר כיום.