משחקי מחשב לילד – כיצד לבחור אותם ?

משחקי מחשב לילד – כיצד לבחור אותם ?

מאת: אדם רוטברד

בין אם תרצו או לא, ילדכם ייחשף בסופו של דבר אל עולם משחקי המחשב. ילדים בגיל הרך אוהבים לשחק במחשב, וזו עובדה – אפשר לראות בזה כמטרד מנוון ומרחיק את יצר הסקרנות מהילד, אולם ניתן גם לראות זאת כברכה מסוימת, אשר תלמד את ילדכם דבר או שניים על העולם, ואף תפתח בו יכולות קריאה מוקדמות. במאמר הקרוב ננסה לסקור את סוגי משחקי המחשב השונים, תוך נתינת המלצות ספציפיות.

הדקו את הקשר עם טכנאי מחשבים

רוב המשחקים דורשים זיכרון רב במחשב, וללא תיאום מראש עם טכנאי מחשבים, תוכלו למצוא את עצמכם עם מחשב תקוע. בטרם תתחילו להעמיס על המחשב שלכם משחקים, קנויים, צרובים או מהאינטרנט – רצוי לשדרג את המחשב או לפחות לקרוא לטכנאי מחשבים שיספר לכם כמה תוכלו להעמיס עליו.

ללא אלימות, אבל עם אקשן

נדמה שהפרמטר העיקרי בבחירת משחק מחשב הוא הערך המוסף. לא הייתם רוצים שהמשחק של ילדיכם יכלול אלימות ודם – מחקרים כבר מצאו קשר ישיר בין היחשפות לאלימות והתנהגות אלימה בעתיד. בדקו טוב מאוד את מהות המשחק – המטרה שלו, ונרטיב הסיפור של הדמות.

עליכם לחשוב האם אתם מעוניינים בהנאה נטו עבור הילד, או במשהו עם ערך מוסף. בכל זאת, ילדיכם יאהבו משחקי מחשב עם אקשן – וניתן למצוא כאלה גם ללא אלימות. משחקים כמו Need For Speed, מותג מרוץ המכוניות הנמכר ביותר בעולם כיום, מאפשרים ליהנות משעות של אקשן ומעבר בין נתיבי מסלול ללא טיפת דם אחת. משחקים נוספים שכדאי לבדוק הם קלאסיקות כגון Roller Coaster Tycoon, המציע בנייה של פארק שעשועים, Sims, וכן Lego Star Wars.

ז’אנר המשחקים הזה מומלץ לגילאי 9-10 ומעלה, אולם מתחת לגיל הזה רצוי להעניק לילד משחקי מחשב חינוכיים.  מעל לגיל 12-13, כבר ניתן להתקדם עם הילד ולתת לו לשחק ביחסית חופשיות. משחק כגון GTA, המכיל אלימות אולם היא סמלית ולא וויזואלית, הוא דוגמה טובה לדרך האמצע עבור הילדים – אקשן, ללא הרבה אלימות.

פיתוח החשיבה בהנאה – גם באינטרנט!

לגילאי 4 עד 8 מומלץ להביא משחקי זיכרון וחשיבה, כאלה שיפתחו דברים חיוניים בגילאים אלה כגון זיכרון, קריאה, חיבור וחיסור. ישנם שלל משחקים כאלה, המשלבים הנאה ביחד עם למידה – כשהילד מקבל תגמול מהדמות במשחק על כל תשובה נכונה. כך, באין מפריע, הוא לומד בצורה מהנה את צעדיו הראשונים בחשבון. אמנם אין זה מבטיח תוצאות משופרות במבחן הפסיכומטרי – אולם יעודד חשיבה לוגית ומרחבית חיונית מאוד להמשך.

לא חייבים לקנות משחק. חיפוש בגוגל תחת הכותרת “משחקי מחשב אונליין” יביא אליכם שפע של משחקים שניתן ליהנות בהם באינטרנט. פאזלים, ציורים, ומשחקי זיכרון – והכול במרחק נגיעה אחת. רשת האינטרנט וחיפוש משחקים הוא הזדמנות מעולה לילד להתנסות באנגלית. כיום, זוהי הדרך הטובה ביותר ללמוד את השפה ולתרגל אותה.

משחקי ספורט

עם כל הרצון הטוב ללמד את הילד דבר או שניים על מתמטיקה ואנגלית, ז’אנר משחקי הספורט והסימולציה הוא האהוב ביותר על ילדים. אין לו ערך מוסף מבחינה חינוכית, אם מוציאים את לימוד הערך הספורטיבי ומשחק קבוצתי. מה שכן, תוכלו לקבל מהילד חיוך גדול (אם הוא בכלל יסתכל עליכם, מה שלא קורה הרבה לאחר כמה שעות טובות של משחק), ונתינת תודה על המשחק.

במידה ואתם מרגישים שהילד שלכם לא מספיק משחק עם האחרים, לא משחק במשחקי כדור עם השאר בהפסקה, קנו לו את Fifa 2009  או NBA. זהו ז’אנר משחקים שמיועד לגילאי 9 ומעלה, ואהוב עליהם במיוחד. הילד לא יצא אמנם לטיול או ימצא כל בילוי  שתציעו לו מיותר ומשעמם אבל ניתן להבין זאת – הוא פשוט רוצה להישאר בבית, קרוב למשחק המחשב שלו – ייתכן וזה החיסרון העיקרי בקנייה של משחקי ספורט וסימולציה, הגוררים אחריהם התמכרות. סכמו מראש עם ילדיכם על מכסת שעות יומית שלא יוכל לעבור אותה. בהצלחה!