עריכת וידאו – תוכנות מומלצות

עריכת וידאו – תוכנות מומלצות

מאת: אדם רוטברד

בין אם אתם עורכי וידאו מקצועיים, סטודנטים לקולנוע, הורים לתינוקת חדשה, או בעלי עסק שרוצים לשווק את החנות החדשה, ידע בסיסי בעריכה אף פעם לא מזיק. עריכה טובה של קטעים מצולמים היא לעיתים מה שעושה את ההבדל בין סרט טוב למעולה. מהן התוכנות עריכה המומלצות? למתחילים ולמתקדמים, נסקור את התוכנות המומלצות.

הקדמה

נתחיל ממספר חוקים – חוק הברזל מספר אחד, לא תוכלו לערוך בצורה משביעת רצון ללא מחשב חזק ומעבד טוב. אם אתם מתלבטים עד כמה חזק ומתאים המחשב שלכם לצורך כך – כדאי לפנות לטכנאי מחשבים שיעדכן אתכם לגבי יכולותיו של המחשב. שכן – עומס יתר עלול לתקוע את המחשב שלכם ולבאס את עבודתכם. אם חשבתם לערוך סרט על המחשב הישן, תגלו את מה שרבים כבר יודעים – פעולת העריכה במחשבים כאלה עשויה להיות מורטת עצבים, ורוב הסיכויים שבסופו של דבר גם התוכנה תיתקע. תצטרכו גם הרבה מקום בכונן הקשיח, בסביבות השש-עשר ג’יגה רק כדי להתחיל לעבוד.

החוק השני נוגע לידע המוקדם שדורשת כל תוכנת עריכה באשר היא. כמעט בטוח שלא תוכלו להתחיל לערוך בלי קריאת החוברת של התוכנה, וההוראות לתפעולה. גם התוכנות הפשוטות מכילות כמות עצומה של אלמנטים ואפשרויות, ותצטרכו לקבל ידע נרחב על התוכנה לפני שבכלל תתחילו לעבוד.

והכי חשוב – סבלנות. בתחילת התהליך, העריכה נראית כמו חיזר בלתי מוכר ובלתי רצוי בגלל המורכבות שלה. קחו נשימה עמוקה והניחו לזמן לעשות את שלו.

Pinnacle Studio – בסיסית למתחילים

התוכנה מסודרת באופן ברור ומחולקת לשניים: חלון עבור חומרי הגלם והעריכה עצמה, ומוניטור לצפייה בחומר גלם. התוכנה מגיעה עם תוספת נחמדה, שמאפשרת להקליט על DVD כל מקור וידאו הקיים במחשב. תוכלו לשלוח ברכת יומולדת לדודה מארה”ב, ולהקליט אותה במהירות על הדיסק ואף להספיק לשלוח אותה. תוכנת עריכת הווידאו עובדת בשלושה שלבים פשוטים, שמתאימים לכל משתמש. בשלב הראשון התוכנה מייבאת את סרט הווידאו מהמצלמה או ממכשיר הווידאו שלכם, ובשלב השני תוכלו לערוך את הסרט – שם תוכלו להסיר חלקים, לחבר אחרים, להוסיף אפקטים ועוד. בשלב השלישי ניתן פשוט לצרוב את הסרט שיצרתם, או לשמור אותו על הדיסק הקשיח שלכם.

בתוך המחיר הזול, בין 400 ל-700 שקלים (תלוי בגרסה שבחרתם), מסתתרת תוכנה קלה ללימוד, המאפשרת עריכה בסיסית וגם מתקדמת. אם אתם עורכים לצרכיכם הביתיים, הרשו לעצמכם לקנות את התוכנה הזו ולא תזדקקו אף לשירותיו של טכנאי מחשביםלצורך הפעלתה.

Adobe Premiere Elements – התוכנה האולטימטיבית

פרמייר – התוכנה המהווה את חייהם של אולפני עריכה בכל העולם, יכולה להיות כעת שלכם. בשנת 2008 קיבלה התוכנה ציון 4 מתוך 5 ממגזין המחשבים המפורסם P.C. נתייחס כאן אל גרסת האלמנט’ס, הקלה יותר לשימוש. היא עולה רק 99 דולר, אל מול האחות הגדולה והיקרה יותר, פרמייר פרו. אגב, תוכלו להוריד את תוכנת הפרו בגרסת ניסיון באתר החברה. התקנת התוכנה הפשוטה יותר מחייבת זיכרון פנוי של 4 ג’יגה.

התוכנה מתהדרת במגוון רחב של אפקטים, מעבר לממשק ידידותי. ניתן לשנות את הTimeline, סדר ההתרחשויות בוידאו, בתוך שניות ספורות. אחרי שתסיימו לערוך, תוכלו לייצא את החומר לDVD וליצור תפריט עם רקעים ועיצובים מוכנים לשימוש. למסתבכים, התוכנה מציעה עזרה בתוך התוכנה עצמה, כמו גם מדריכים באתר הבית.

התוכנה תומכת במגוון רחב של קבצי וידאו, ולא רק זה – התחילו להפיץ את הסרטים שלכם בעזרת התוכנה. תוכלו להפיץ את גם את התערוכות בחו”ל שהייתם בהם לאחרונה. במרחק של קליק אחד תוכלו להפיץ את הסרט ביוטיוב, כשהתוכנה תעשה לכם את כל העבודה השחורה (חיתוך הפריים, שינוי סוג הקובץ לכזה שיתאים ליוטיוב וכו’).