פוטושופ

פוטושופ

מאת: אדם רוטברד

בין אם אתם צלמים, טכנאי מחשבים שרוצה לעצב פרסומת לעסק, או סתם בנים להורים שאתם אוהבים ורוצים להכין ברכה מושקעת. אתם תיתקלו בתוכנת Photoshopבמוקדם או במאוחר. זוהי תוכנת הגרפיקה הפופולארית ביותר בעולם כיום, ורבים עושים בה שימוש לצורכי עיבוד תמונות, שינוי הגודל שלהן, ועוד. צילמתם תמונה וגיליתם “עיניים אדומות” כתוצאה מהפלאש? אל חשש, הפוטושופ תדע לפתור גם את זה. במאמר הבא ננסה לשכנע אתכם למה כדאי לרכוש ידע בתחום, ואיפה.

הגרסה המתקדמת ביותר, והמומלצת ביותר על ידי טכנאי מחשבים הינה – Photoshop CS4 – הגרסה ה11 של התוכנה, יצאה לשוק באוקטובר 2008. ניתן למצוא כיום שתי פירמות של התוכנה, אותה משווקת חברת Adobe: Photoshop, וכן Photoshop Extended – המכילה כלים לעריכת גרפיקה תלת-ממדית. גרסת CS2 היא הפופולארית ביותר כיום ומחירה אינו מהזולים.  מחיר הCS4 בגרסתו הרגילה עומד על 699 דולר, ומחיר גרסת הEXTENDED הוא 999 דולר. המחיר לגרסת CS3 דומה, אולם אם ברשותכם הגרסה הזו תוכלו לשדרג במחיר מוזל – 199 דולר עבור CS4 הרגיל, 349 דולרים עבור הגרסה המורחבת.

רצוי בכל עת, כל מקום

אתם תופתעו איפה יבקשו מכם ידע בפוטושופ. למעשה – כמעט בכל עסק שרוצה להתקדם. היותה של התוכנה לתוכנת הגרפיקה הנמכרת ביותר בעולם מצריך מכם להיות מוכנים ולרכוש ידע בתוכנה. אך אל חשש למרות הפופולאריות שלה, הפוטושופ איננה תוכנה קשה כלל – וקל ללמוד לתפעל אותה. אין דרישה לידיעת שפה מיוחדת, אך ורק להכרת התפריטים השונים של התוכנה על בוריים.

אגב, רק לשם הידע הכללי. מעצב פוטושופ ממוצע מרוויח כיום 7,000 – 8000₪ בחודש! בלי הרבה מאמץ, ותוך כדי ישיבה על מסך המחשב, תוכלו להתפרנס לא רע מעיצוב גראפי.

שיטת הLayers – אפשר לתקן בקלות

כמו תוכנות גרפיקה רבות, לפוטושופ יש את שיטת ה-Layers (שכבות) – אולם בה היא מצטיינת במיוחד. תוכלו לבחור את הבסיס לעבודה הגראפית שלכם, כגון תמונת נוף או תצלום של מפות ארץ ישראל, ועליהם להלביש שכבות – בכל אחת תוכלו להוסיף את השינויים שלכם, כך שבקלות ניתן למחוק שכבה ולראות את השינוי בתמונה, או לסירוגין להוסיף אפקטים ולשנותם ביתר קלות, ללא חשש שבסיס העיצוב הגראפי שלכם יפגע.

חיתוך ביתר קלות

בפוטושופ קיימת אופציה שבה נעשה שימוש רב: חיתוך מגנטי. נגיד ויש לכם תמונה, וברצונם לקחת רק את העציץ שמופיע באמצע ולא את כל שאר התמונה. תוכנת הפוטושופ עוזרת לכם לסמן בתמונה את העציץ בצורה מושלמת (כך שלא תפספו שום פיקסל ממנו), ולהדביק אותו היכן שתרצו – זה יראה אמיתי, כאילו העציץ היה בתמונה המעוצבת מהרגע הראשון. התוכנה בעצם קולטת את הצורה של העצם, וככל שאתם עוברים עם העכבר על הצורה שלו היא כבר תדע מה לסמן (במקום לסמן חתיכה מהרצפה שמתחת לעציץ).

גם צלמי אופנה מקצועיים

כלי מברשת הריפוי (Healing Tool) כבר נוסה בהצלחה על כמעט כל מודעה של דוגמנית שתפגשו בעיתון או בטלוויזיה. ניתן לתקן חלקים מסוימים בתמונה על-ידי דגימת צבע ממקום אחר והעתקתו במדויק על האזור שאתם רוצים. כך, רבים מוחקים קמטים ופצעים – כאילו לא היו. שלא לדבר על חלקי גוף בלתי מחמיאים.

איפה לומדים ?

נסו את מכללת רופין להשתלמויות, שמומלצת ע”פ כמה אתרים ברשת. בדקו גם את ג’ון ברייס, מכללה ללימודי מחשבים והייטק. כיום, אתרי אינטרנט רבים מציעים לכם שיעורים מקוונים או הורדה של מדריכים (יש גם כאלה בחינם), כך שלא תצטרכו לקום מהספה – רק תצרכו מצלמת אינטרנט ומיקרופון, ותוכלו לבחור מתי נוח לכם, ולא לאף אחד אחר, לקיים את השיעור. הריצו חיפוש “קורס פוטושופ מקוון” בגוגל, ויופיעו לכם רשימת אתרים.