ציוד היקפי למחשבים – מראה נבוכים

מדריך לציוד היקפי למחשבים

 

עולם המחשבים הוא עולם מורכב הטומן בחובו מרכיבים, אביזרים ופריטים רבים. יש כמובן את המחשב עצמו הכולל את הכונן הקשיח בו מאוחסן החומר הנמצא במחשב, אך מלבד המחשב יש גם רשימה ארוכה של ציוד היקפי שהיא לעיתים לא פחות חשובה. ללא אביזרים כמו עכברים, מקלדות, צורבים, מדפסות, מצלמות, רמקולים, סורקים, אוזניות, מיקרופונים ועוד, קשה מאוד להשתמש במחשב במאה ה- 21. ולא פעם כדי להשמיש אותם תזדקקו לעזרתו של טכנאי מחשבים. על ציוד היקפי למחשבים בכתבה הבאה.

 

מה כולל ציוד היקפי למחשבים?

יש כאלה שיש להם מחשב נייח בבית ויש כאלה שמעדיפים מחשב נייד. בשנים האחרונות רבים משתמשים בטלפונים הסלולאריים המתקדמים שלהם כמחשבים לכל דבר ובשנה האחרונה גם האייפד נכנס לתמונה. אך לאחר שבחרתם את סוג המחשב עימו תעבדו, חשוב להקדיש מחשבה גם לציוד ההיקפי של המחשבים, כלומר הציוד הנלווה האחראי על פעולות כמו הדפסה, סריקה, צריבה, הקשבה למוזיקה ועוד. גם מקלדת ועכבר מוגדרים כציוד היקפי. ציוד כמו מצלמות, צורבים וכמובן מקלדת ועכבר, נמצאים כיום ברוב המחשבים הניידים, אך מי שעובד עם מחשב נייח צריך להשקיע בדרך כלל גם ברכישתם.

 

היכן רוכשים ציוד היקפי למחשבים?

לאחר שרכשתם מחשב נייד או נייח, יש לעבור לשלב הבא – רכישת הציוד ההיקפי. ניתן לעשות זאת בשתי דרכים עיקריות – רכישה דרך אינטרנט או רכישה בחנות פיזית המתמחה בציוד למחשבים או מטכנאי מחשבים אמין עליכם. בחלק מהמקרים לחנות הפיזית יהיה גם אתר אינטרנט דרכו ניתן לקנות. חשוב מאוד, במיוחד בתחום תחרותי כמו תחום הציוד למחשבים, לערוך סקר שוק מקיף ומעמיק. לא מומלץ לרכוש ציוד דווקא במקום הראשון עליו אתם “נופלים”, אלא לערוך השוואת מחירים מעמיקה שתחסוך לכם מאות ואפילו אלפי שקלים. יש אין ספור חנויות ואתרי אינטרנט העוסקים בתחום וישנם גם מספר אתרים המשווים בין המחירים של החנויות השונות (למשל אתר זאפ המפורסם). לכן, בטרם הקנייה, מומלץ להשקיע מספר שעות במחקר של השוק הזה, להתייעץ עם חברים או מומחים למחשבים ואפילו להגיע לחנות או שתים על מנת “להרגיש” את הציוד הדרוש.

 

מה לקנות?

בין אם מדובר בציוד מחשבים לשימוש בבתים פרטיים, בבתי ספר, משרדים או כל יעד אחר חשוב מאוד לרכוש רק מה שאתם באמת צריכים. ציוד למחשב יכול להיות יקר למדי ואין צורך ברכישת מצלמה ומיקרופון אם אתם לא מדברים בסקייפ או באמצעות תוכנה אחרת הדורשת מצלמה ומיקרופון. כך גם אם אין לכם צורך בהדפסות – אל תקנות מדפסת. מצד שני, אם במהלך עבודתכם אתם מדפיסים, סורקים או צורבים למשל באופן תדיר, כדאי מאוד להשקיע בציוד זה מכיוון שלטווח ארוך זה בהחלט ישתלם!

 

מספר טיפים חשובים

  • הגדירו לעצמכם מראש מהי מטרה של הציוד שאתם רוכשים – לימודים, עבודה, גרפיקה, פנאי וכו’. זה יעזור לכם להחליט כמה להשקיע ועל איזו רמת ציוד ללכת.
  • מומלץ לרכוש מוצרים של חברות בעלות מוניטין אצל בתי עסק המתמחים בתחום המחשבים. אנשי מקצוע איכותיים בחנות בו תרכשו את הציוד יוכלו לסייע לכם רבות!
  • ביצעו מחקר שוק מעמיק ומקיף והגיעו מוכנים ליום הקניה.
  • בדקו את המפרט של הציוד שרכשתם ובררו מיהו היצרן ומיהו היבואן של הציוד.
  • הקפידו לרכוש מוצרים שיש להם אחריות כמה שיותר ארוכה. בתחום המחשבים נושא האחריות הוא חשוב במיוחד!

 

חשוב לזכור כי מצד אחד יש אין ספור חידושים בתחום המחשבים והציוד למחשבים (למשל מדפסות שהן גם מכונות צילום וגם משמשות כסורקים במחירים זולים מאוד), אך מצד שני יש גם ציוד שהוא יקר למדי. הדגמים של כל פריט הם רבים ומגוונים וכדאי לדעת מראש מה בדיוק אתם מחשפים ואיזה דגם יענה בצורה הטובה ביותר לצרכים שלכם.