טכנאי מחשבים מסביר על מערכות אל פסק

מערכות אל פסק וחשיבותן המכרעת לביטחון העסק שלכם

בחיים המודרניים, יותר ויותר היבטים בחיים שלנו הפכו להיות תלויים במערכות ממוחשבות הפועלות על חשמל. מכוון שאנחנו יכולים לסמוך על רשת החשמל רק בצורה חלקית, מערכות אל פסק באות לספק הגנה מפני שיבושים בהספקת החשמל. מהם מערכות אל פסק וכיצד הן יכולות לתרום לעסק שלכם?

מהן מערכות אל פסק

מערכת אל פסק היא מערכת שנועדה להגן על מכשירים חשמליים מהפרעות שונות בהספקת החשמל ברשת- הפסקות חשמל קצרות או קפיצות מתח הקורות בצורה פתאומית.

מערכת אל פסק בנויה ממספר מרכיבים: מטען חשמלי, סוללה או מצבר וממיר (להמרת זרם ישר לזרם חילופין).  המטען מחובר לרשת החשמל הרגילה, ובכך טוען את הסוללה או המצבר. הזרם הישיר מרשת החשמל מומר לזרם חילופין שהוא יציב ובעל מתח קבוע, והוא מוזרם למכשיר החשמלי עליו המערכת מגינה. ההספקה יכולה להיות קבועה, או רק להחליף את ההספקה מרשת החשמל כאשר זו אינה פועלת בצורה תקינה.

קיימים כמה סוגים של מערכות אל פסק: אל פסק מקוון, אל פסק אינטראקטיבי מגן משינויים קלים במתח), ומערכת גיבוי DC  המסוגלת לספק זמן גיבוי יותר ארוך.  הבחירה מתוך מגוון מערכות אל פסק תהיה בהתאם לצרכים של העסק- סוג המכשירים והגיבוי לו אתם זקוקים.

חשיבותן של מערכות אל פסק לביטחון העסק

מערכות ממוחשבות הן חלק מכריע מהפעילות השגרתית של מרבית העסקים. מבלי להיות מודעים לכך, אנחנו הפכנו ליותר ויותר תלויים ברשת החשמל. גם פעולות שונות שפעם היו נעשות באופן ידני (למשל כתיבה ושליחת מכתבים, ייצור מזון ועוד) כיום נעשות באמצעות מכשירים הפועלים על חשמל. למעשה, זהו אורח חיים שאינו בר קיימא, מכוון שמרבית צריכת החשמל שלנו מסופקת באמצעות נפט- משאב טבעי שאינו נמצא בכמות בלתי מוגבלת, וכאשר המאגרים ילכו וידלדלו זה עשוי להותיר אותנו ללא יכולת להמשיך ולספק לעצמינו צרכים בסיסיים כגון מזון, הספקת מי שתייה או ניידות.

בינתיים, רשת החשמל עומדת לרוב בעומס הצריכה שלנו, אך מדי פעם ישנם שיבושים או הפרעות. שיבושים אלו אופייניים בעיקר לימי חורף סוערים או לימים החמים בקיץ כאשר כל המזגנים פועלים. אך מעבר להפסקות החשמל הארוכות, פעמים רבות קורות הפרעות של שניות בודדות, כגון נפילות מתח. אנחנו לא תמיד שמים לב שזה קורה, אבל עבור המחשב שלנו למשל זה יכול לעשות הבדל מכריע. קפיצות פתאומיות במתח הזרם החשמלי עלולות להזיק לרכיבים שונים במכשירים אלקטרוניים. בנוסף, כאשר מחשב נכבה בשל הפסקת חשמל קצרה, מידע שתרם נשמר וגובה עלול ללכת לאיבוד. כיום כמעט כל עסק מנהל את הנתונים שלו באמצעות מחשב (הנהלת חשבונות, מכירות וכו’) ולכן ההגנה על מערכת זו היא מכרעת להמשך התפקוד התקין של העסק. בזכות מערכות אל פסק תוכלו למנוע איבוד מידע חשוב וכמו כן להאריך את חיי המחשבים שלכם.

מערכות אל פסק יכולות להגן על מכשירים מסוגים שונים- מחשבים (מחשב בודד או שרתים), ציוד תקשורת (למשל מרכזיית טלפון), ציוד תעשייתי, ציוד רפואי (למשל מכונת הנשמה), רמזורים בצמתים ועוד.

במידה ואין לכם מערכת אל פסק, מומלץ בזמנים ה”מועדים לפורענות” (למשל סופת ברקים) לנתק את המחשב מהחשמל אחרי ששמרתם וגביתם את המידע. אך כאשר אתם מנהלים עסק, תרצו להבטיח ניהול שוטף וללא שיבושים בשל מזג אוויר.